Scarface Ensemble Kumpanya Atina&Epidaurus Festivali’nde…

editor
95 Görüntülenme
Scarface Ensemble Kumpanya Atina&Epidaurus Festivali’nde…

Scarface Ensemble Kumpanya’nın Extremophile/Ekstremofil adlı oyunu Atina&Epidaurus Festivali’nde. Alexandra Badea’nın yazdığı ve Elizabet Marie tarafından yönetilen Extremophile/Ekstremofil adlı oyun Atina&Epidaurus Festivali’nde 6-7 Temmuz tarihlerinde sahnelenecek.

Globalleşme – gittikçe daha somut bir gerçekliği, özellikle yaptığımız bilgi alışverişlerindeki gerçekliği işaret eden bir terim. Düşler, arzular ve anılar global bir platformda sunuluyor ve hepsi de tek bir kurala boğun eğiyor: Piyasa kanunu.

Extrêmophile / Ekstremofil derin sulara inişi; bir bakanlık kabine müdürünün, drone pilotu bir askerin ve endüstriyel çıkarlar uğruna araştırmalarını bir kenara iten genç bir bilim kadınının bilincindeki çatlaklara dalışı anlatıyor. Pişmanlıklar ve unutulmuş düşler birbirleri ile diyaloğa giriyor, özel olanla politik olan etkileşime geçiyor, ve böylelikle yazar jeolojik ve insani faylara dokunuyor. Olduğu gibi aktarılan düşünce parçacıkları, akan söz dalgaları gözlerimizin önünde birbirleri ile ilişki kuruyor, etklişiyor ve birbirlerinden ayrışarak uzaklaşıyor. Yalnızlık pikselleşirken dram giderek kaçak bir hal alıyor.

Extrêmophile / Ekstremofil Thibault Rossigneux’nün (Compagnie les sens des mots) isteği üzerine, Tiyatro ve Bilim oyunları koleksiyonu kapsamında tasarlanan Binôme projesi için kaleme alınmıştır.

Yazan : Alexandra Badea (L’Arche éditeurs 2015)
Yönetmen: Elizabeth Marie
Yunanca-Fransızca Yönetmen Asistanı: Jason Bitter Kourounis
Çeviri : Rinio Kyriazi, Dimitra Kondilakis et Jason Bitter Kourounis
Ses Tasarımı ve Müzik, Klavye ve Bilgisayar : Cyril Alata
Sahne ve Kostüm Tasarımı : Grégoire Perrier
Işık Tasarımı : Vassilis Klotsotiras
Görsel Tasarım ve Dramatürji Asistanı : Raffaëlle Bloch
Oyuncular:Selin Altıparmak, Jack Reinhardt, Rinio Kyriazi, Jason Bitter Kourounis

Alexandra Badea
1980 yılında Romanya’da doğan Alexandra Badéa yazarlık, yönetmenlik, senaristlik ve sahne tasarımcılığı yapmaktadır. Bükreş Devlet Yüksek Sahne Sanatları ve Sinema Okulunda yönetmenlik eğitimi aldı. 2003’te Paris’e yerleşerek Fransa ve Romanya arasında yönetmenlik yapmaya başladı. 2009’da l’Arche yayınevinde yazdığı ilk fransızca metinleri yayınlandı (Contrôle d’identité – Kimlik Kontrolü, Mode d’emploiKullanma Kılavuzu ve Burnout). Pulvérisés- Püskürtülmüşler adlı oyunu 2012’de yayınlandı ve 2013 yılında Fransa’da Dramatik Edebiyat Büyük Ödülü’nü aldı.

Liova Jedlicki’nin yönetmenliğini yaptığı Solitudes – Yalnızlıklar adlı, büyük yankı uyandıran kısa metrajın senaryosunu yazdıktan sonra, şu anda aynı yönetmen için bir de uzun metraj senaryosu üzerine çalışıyor.

İlk romanı Zone d’amour prioritaire- Öncelikli Aşk Bölgesi şubat 2014’te yayınlandı.

Detaylı Bilgi : http://greekfestival.gr/en/events/view/elizabeth-marie-2016

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku