Şehir Tiyatroları 4 Ekim’de Perdelerini Açıyor…

editor
49 Görüntülenme
Şehir Tiyatroları 4 Ekim’de Perdelerini Açıyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2017-2018 sezonunda yeni repertuarı ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

4 Ekim 2017 tarihinde perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları, 2017-2018 sezonuna ait repertuarını Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi fuayesinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Toplantıda konuşmacılar Şehir Tiyatroları’nın 2017-2018 sezonuna ait repertuarı, yeni oyunlar, sezonda gerçekleştirilecek projeler, yenilenen internet sitesi, mobil uygulama hakkında bilgi verdiler.

Açılış ve sunuş konuşmasını yapan Kubilay Penbeklioğlu “başarılı bir sezon geçirdiklerini, başarılı oyunların yeni sezonda da seyirciyle buluşacağını; sezon boyunca toplam 50 oyunun, 1361 seans sahnelendiğini ve yüzde 92 doluluk oranıyla yaklaşık 460.000 seyirciye ulaşıldığını” söyledi.

Ardından söz alan Tolga Yeter, yenilenen web sitesinin özelliklerinden, yakında kullanıma sunulacak mobil uygulamadan bahsetti.

Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, bu sezona Tarık Buğra’nın 100. Doğum yılı olması sebebiyle Tarık Buğra adını verdiklerini ve kendisinin “Küçük Ağa” ve “Akümülatörlü Radyo” oyunlarını sahneleyeceklerini söyledi. Yeni sezonda 19’u yerli, 10’u yabancı olmak üzere 29 yeni oyunu seyirciyle buluşturacaklarını belirtti.

Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu “Ben de güzel bir yıl olacağına inanıyorum, 104. yıla girdik, nice 104 yıllara diyelim” sözleriyle başladığı konuşmasını “ekibimizle son derece güzel bir yıl geçirdik, umuyorum ve diliyorum ki bu çalışmalar devam edecektir. Yeni yeni birimler oluştu: dans ve performans birimi, Türk Tiyatrosu birimi. Bunun yanında reji ve yazarlık gibi atölyelerimizle birlikte Darülbedayi geleneklerimize dönerek, iç dinamiklerimize dönerek eğitim sürecimizi başlattık” sözleriyle sürdürdü.

Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen; konuşmasındaGeleceğe sağlam adımlarla yürümenin yolu geleneğini bilmekten geçiyor. Geleneksel sağlam edebi metinlerimizi güncele taşımayı önemsiyoruz. Oyunlarımızın bazıları mana olarak birbiri ile bağlantılıdır. On İki Öfkeli Adam ile Reis Bey’i bağladık. Yorgun Savaşçı’yı anlamak istiyorsanız Küçük Ağa’yı anlamak zorundasınız. Makedonya Gamzesi ve yakında devreye girecek olan İblis oyunu coğrafyamızın iki ucundan Anadolu’yla bütünleşen oyunlar olarak bizim için önemli,” dedi. Ayrıca konuşmasında “oyun yazma yarışmasını çok yakında detaylarıyla paylaşacaklarını, bu yıl yarışmanın gerçekleşeceğini” söyledi.

Toplantı sonrası kendisiyle bir röportaj gerçekleştirilen Abdurrahman Şen, “Biz bir asır önce bir Kurtuluş Savaşı vermiş bir milletiz. Bu savaşı verirken askerimizin, halkımızın, öncülerimizin, liderlerimizin her birinin bir psikolojisi vardı, sosyolojik gerçekler vardı. Askeri cephesini görmek için Yorgun Savaşçı’yı, halk cephesini görmek için Küçük Ağa’yı birlikte sahnelemeyi uygun gördük.” dedi.

Kendisiyle gerçekleştirilen röportajda Zihni Göktay, “Repertuarımız çok geniş, seyircilerimizi 10 tane şubemize iftiharla, şehrin tiyatrosuna bekliyoruz. Kurum 1934’e kadar Darülbedayi; 1934’ten sonra Şehir Tiyatroları adını almıştır. Onun 104.yılı benim de 54.yılım. Bütün arkadaşlarıma tiyatro ile uğraşan bütün meslektaşlarıma amatör olsun, yarı profesyonel olsun, özel tiyatrolardaki bütün arkadaşlarıma ve devlet tiyatrolarındaki kardeşlerime tüm şehir tiyatrosu adına başarılı sezonlar diliyorum” dedi.

Nilgün Kasapbaşoğlu, kendisiyle gerçekleştirilen röportajdaBu tiyatroda geçtiğimiz yıl 23 Temmuz’da 55. yılımı doldurdum. Ama her sene bu açılışlarda ilkokula başlıyormuş gibi heyecanlanırız. Bugün de öyle heyecanlıyım. Sabah 6 buçukta kalktım. Tiyatroya ilk gelenlerden biri bendim. Hepimize hayırlı güzel bol alkışlı, dolu dolu, geçen seneki gibi geçireceğimiz bir sezon diliyorum.” dileklerinde bulundu.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku