Şehir Tiyatroları Emekli Sanatçısı Yalçın Akçay Hayatını Kaybetti…

akdeniz
0 yorum
Şehir Tiyatroları Emekli Sanatçısı Yalçın Akçay Hayatını Kaybetti…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın emekli sanatçısı, oyuncu, tiyatro oyun yazarı ve yönetmeni Yalçın Akçay 12 Mart Cumartesi günü hayatını kaybetti.

Yalçın Akçay’ın cenazesi 13 Mart Üsküdar Şakirin Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yalçın Akçay 28 Eylül 1935’te Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde iktisat öğrenimi yaparken, Gençlik Tiyatrosu’nun çalışmalarına katıldı. 1961’de İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel aktör oldu. Karagözcü ile Sihirbaz adlı oyunu yazdı, yönetti ve ilizyonist Sermet Erkin ile birlikte oynadı. Oynadığı oyunlardan bazıları : Sahte Sofu, Gözlemeci, Kalkınma Planı, Dosya, Büyük İkramiye, Sapak, Almanlar, Atmasyonya Berberi, Bayrak Böyle Yükseldi, İnsan Hayvan ve Erdem, Deli İbrahim, Avanak, Hepsi Oğlumdu, Genç Osman ve Ödüller Kimin gibi birçok oyunda rol alan Yalçın Akçay  ‘Gülme Komşuna’ adlı müzikli orta oyunu’nu Şehir Tiyatroları’nda  yönetti.

Profesyonel ve amatör özel tiyatro topluluklarında yirmiye yakın oyun sahneye koydu. 10’a yakın tiyatro eseri vardır. Bunların başlıcaları şunlardır: Elmacı Güzeli, Deli Dumrul ve Karaman’ın Koyunu Karagöz’ün Oyunu.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku