Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından Şehir Tiyatrosu (DBŞT) oyuncularının sözleşmeleri feshedildi.

Kürtçe tiyatro yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularının sözleşmeleri yenilenmedi. Oyuncu kadrosunda yer alan 31 kişinin sözleşmesi iptal edilerek işten çıkarıldı. Aralarında eş genel sanat yönetmenlerinin de bulunduğu 31 kişi arasında 25 yıldır oyunculuk yapanlar da bulunuyor.

Tiyatrocuların sözleşmelerinin 31 Aralık günü yenilenmesi beklenirken 14 Aralık’ta Şehir Tiyatrosu Yönetmeliği’nde değişikler yapıldı. Buna göre eğitim durumları uygun olmayanların sözleşmelerinin yenilenmeyeceği belirtildi. Yönetmeliğin 49. maddesinin 2. fıkrasına göre bir yıllık sözleşme imzalanan personelin sözleşmesinin yenilip yenilenmeyeceği belediye başkanının yetkisine bağlandı. Aralarında konservatuar mezunu olanların da iş akdinin feshedilmesine kayyımın isteğine bağlı olan 49. madde gerekçe gösterildi

Tüm oyuncuların işine son verilmesi, belediyenin tiyatroyu devam ettirmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Diyarbakır Şehir Tiyatroları eş Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün’den edindiğimiz bilgiye göre, belediyeye atanan kayyım 10 gün önce ilk olarak DBŞT’nin yönetmeliğini değiştirdi ardından kurumun sanatçıların işine son verdi.

Gün, gelişmeleri şöyle anlattı: “Biz sözleşmeli sanatçı statüsünde çalışıyorduk. Ben tiyatro bölümü mezunuyum. Bize yollanan tebligatta yeni yönetmeliğinin ‘Başkanın isteği üzerine sözleşme feshedilebilir’ maddesi üzerinden işten çıkarılıyorum. Tiyatro bölümü mezunu olmayan arkadaşlara ise ‘mezuniyetiniz bu işe uygun değil’ gerekçesi gösterilerek sözleşmeleri fesh edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım sonrası artık tiyatro yapmanın imkansız olacağını biliyorduk ancak bu kadar hızlı bir uygulama beklemiyorduk. Haklarımızı koruyacağız, dava açacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here