2 yıl önce yapılan yönetmelik değişikliğini protesto ederek istifa eden Ayşenil Şamlıoğlu’nun yerine atanan Hilmi Zafer Şahin de Genel Sanat Yönetmenliği görevinden istifa etti. 1 Temmuz tarihinde istifasını verdiğini ifade eden Şahin’in yerine Erhan Yazıcıoğlu’nun göreve getirileceği konuşulmakta.

Sezon kapandıktan sonra kulislerde görevden alınacağı dedikoduları dolaşmaya başlayan Hilmi Zafer Şahin’in istifası çok da sürpriz olarak karşılanmadı. Bodrum’da bulunan Erhan Yazıcıoğlu’nun yarın akşam döneceği ve pazartesi günü göreve başlayacağı da konuşulmakta ancak Sayın Yazıcıoğlu’nun Genel Sanat Yönetmeni olabilmek için Yönetmelik’teki şartları taşımaması sorununun çözümünün nasıl gerçekleşeceği tartışılmakta. Bu sorunun da vekaleten atama durumunda genel şartların aranmaması gerektiği görüşüyle aşılacağı ileri sürülmekte, bu sorunun aşılamaması durumunda ise kulislerde adı dolaşan bir diğer isim ise Hüseyin Köroğlu.

100 yılı geride bırakan kurumun büyük kutlamalarla sezona hazırlanması yerine yine yeniden bu sancılı süreçleri yaşaması sadece kuruma zarar veriyor.

Siyasilerin ve bürokratların ellerini kuruma bu kadar uzatmalarının, uzatabilmelerinin de sorumlusu kurumdaki sanatçılar, yıllardır Sanat Yönetmenliği kavgası için siyasileri ve bürokratları kullandıklarını sanan sanatçılar, son noktada yüzyıllık kurumu sahipsiz bir konuma taşımış oldular.

26 Haziran da yeni bir yüzyılına başlayan kurumu nelerin beklediği ise bilinmemekte.

Haber: Mustafa Demirkanlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here