Tarihin neresinde dururlarsa dursunlar, hayatta istedikleriyle uğraşan, istedikleri için savaşan insanlara dair küçük bir öykü…

Semaver Kumpanya 15.senesinde daha önceden Yavuz Pekman’ın uyarlaması ve Işıl Kasapoğlu’nun rejisiyle sahnelediği ‘Semaver ve Kumpanya’ oyununu yeniden sahnelemeye hazırlanıyor. Prömiyer 3 Mart Cuma!

Semaver Kumpanya’nın 5. senesinde Yavuz Pekman’ın uyarladığı Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Semaverve Kumpanya’ eserlerini Işıl Kasapoğlu rejisiyle sunan Semaver Kumpanya, 15. senesinde oyunu yeniden oynamak için hazırlıklarını sürdürüyor. Prömiyer tarihi ise 3 Mart Cuma.

Hikaye 1940’lı yılların sonlarında geçiyor. Savaş sonrası yoksul yıllar… Bir gezici kumpanyanın tüm yoksulluğa rağmen tiyatro yapma inadı ve ekibin hayat dolu öyküsünü anlatıyor ‘Semaver ve Kumpanya’ oyunu.

Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Semaver’ ve ‘Kumpanya’ bir arada uyarlanmasıyla oluşan oyun, bir yandan tiyatro tarihimizin zorlu yolcularına bir saygı duruşu olurken bir yandan da Semaver Kumpanya’nın kendi serüveni için bir kutlama oluyor.

Işıl Kasapoğlu rejisiyle sahnelenecek oyunda Yardımcı Yönetmen olarak Serkan Keskin ve Volkan M. Sarıöz ekibi tekrar çalıştırıyor. Oyuncular arasında Ahmet Kaynak, Burcu Doğan, Mustafa Kırantepe, Serkan Keskin, Selen Şenay, Sezin Bozacı, Sibel Altan, Taner Ölmez ve Yavuz Pekman var.

Müziklerini Gevende’nin yaptığı oyunun Koreografisi Ebru Cansız’a ait. Tasarımını Başak Özdoğan’ın yaptığı dekora Selin Nazlı Ustaoğlu İlüstrasyonarı ile katılıyor. Oyunun Kostüm Tasarımında Ayşenur Arslanoğlu ve Işık Tasarımında Mustafa Karakoyun var.

Oyunun broşürü için yazdığı yazıda Işıl Kasapoğlu şöyle diyor; “Sait Faik Demiş; “Tiyatro demek; kardeşlik demektir, erdem demektir, sevgi demektir”, diye… Biz, bir kere daha tekrar ettik…. Tekrar ediyoruz… Tekrar edeceğiz…”

03 Mart Cuma akşamı prömiyeri yapacak olan “Semaver ve Kumpanya” 04 Mart Cumartesi 20.30, 10-11 Mart 20.30’da Semaver Kumpanya Çevre Tiyatrosunda olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here