Tiyatro araştırmacısı ve eleştirmen Prof. Dr. Sevda Şener, bu sabah hayatını kaybetti. 86 yaşında olkana Sevda Şener’in cenazesi 23 Temmuz Çarşamba günü öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camii’nden kaldırılacak.

Acı haberin ardından Şener’in tiyatro dünyasını kazandırdığı öğrencileri, sosyal medya hesaplarından duygularını dile getirdi;

sevda1

Üstün Akmen: (Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı)
Birliğimizin kurucu üyesi Prof. Dr. Sevda Şener’in aramızdan yitip gitmesi, Türk tiyatrosunun yeri çok zor doldurulacak acı bir kaybıdır. Bir yıldız kaymasıdır.

Hemen söyleyeyim, “Hocaların Hocası”, tiyatro sanatının ülkemizde kuramsal temellerini atan bir enderdi. Tiyatromuzun itibar kazanmasında ve saygınlığının korunmasında öncülük yapmış, önder olmuş; akademisyenlerin, eleştirmenlerin saygınlık kazanmalarında katlı sağlamış bir “tiyatro filozofu” idi. Bilimsel olmanın ne demek olduğunu öğrencilerine örnek olarak öğretendi. Her kitabı yararlı amaçlar manzumesi olan Sevda Şener, o amaçlar doğrultusunda yöntemler bulmuş olan, uygulayan ve uygulatan olarak tiyatro tarihimizde yerini çoktan almış bir bilim insanıydı.

Hiç kuşkum yok ki onu tanımış olmak bir şanstır. Öğrencisi olmak bu şansı katlamaktır. Kitaplarını, eleştiri yazılarını okumuş olmak da ayrı bir şanstır. Hiç değilse bir konferansında bulunanlar bile kendilerini şanslı saymalıdır.

Ne var ki, onu kaybetmek tiyatro akademisyenlerinin, tiyatro eleştirmenlerinin, dramaturgların, tiyatro ile uğraşanlarının şanssızlığıdır.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyeleri adına huzurunda saygıyla eğiliyorum.

Songül Öden: Kıymetlimiz, değerli hocamız Sevda Şener aramızdan ayrılmış… Bize kattıklarına ne desem az. Yolumuz kesiştiği için bin şükür… Acımız büyük

Levent Üzümcü: Türk Tiyatrosu Sevda Şener’i, çok önemli bir değerini yitirdi. Huzur içinde uyuyun hocam.

Mine Tugay: Bir kıymetlimiz daha gitmiş buralardan..

Şebnem Hassanisoughi: Ah be! Bazı gidişlerin ardından aklıma tek cümle geliyor. İyi ki doğmuş. Sevda Şener iyi ki doğmuş.

Çiçek Dilligil: Hocaların Hocası Sevda Şener… Huzurla uyusun… Ne çok dua edeceğiz ardından…

Yekta Kopan: Sevda Şener’in vefat haberi üzücü… Hocaların hocasıydı. Allah rahmet eylesin.

Apo Kaya: Tiyatroyla ilgilenen herkesin bilgisinde Sevda Şener’in izi vardır. Nur içinde yat…

Zeynep Altıok Akatlı: Türkiye bir aydınını daha kaybetti. Tiyatronun en kıymetli öğretmenlerinden eleştirmen yazar Sevda Şener’i yitirdik. Tarifsiz üzgünüm.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’tan Taziye Mesajı
Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, Prof. Dr. Sevda Şener’in ölümüyle ilgili taziye mesaj yayınladı. Mesajda, “Tiyatro camiasına sayısız öğrenci yetiştiren, Türk tiyatrosuna büyük hizmetler vermiş değerli hocamız Prof. Dr. Sevda Şener’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

SEVDA ŞENER KİMDİR?
Şener, ilköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, ortaöğrenimini Ankara ve Eskişehir’de bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1956 yılında mezun oldu. İki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde iki dönem, Avusturya’da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür – sanat kurumn ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Birçok makale, kitap ve eleştiri yazan Sevda Şener, bir dönem Bilkent Üniversitesi’nde de ders verdi. Yazarın çeşitli dallarda ödülleri bulunuyor. Profesör Sevda Şener; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucu üyesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here