afrika118 Mart’ta Salt Beyoğlu ikinci kattaki sergi alanında prömiyeri gerçekleşecek ve 4 Nisan’a kadar Salt Beyoğlu’nda performansların devam edeceği  ‘Afrika Dansı’, gösterisi; video film, enstellasyon, sergi, performans ve dans gösterilerinden oluşan çok disiplinli deneysel bir sanat işi.

Sevim Burak’ın “Afrika Dansı” öyküsünden ve aynı adlı kitapta yer alan diğer hikayelerinden yararlanarak bir sahne metni oluşturuldu.

Bu disiplinlerarası proje, farklı disiplinlerde üretilen tekst katmanlarının birbirine konuşması, birbirini tamamlaması fikri gösterinin yapısını belirledi.

“Afrika Dansı”gösterisi, aynen Sevim Burak’ın yazdığı metinde olduğu gibi  “ayakta kalmak ve ısrarla üretmek” ve böylelikle “varolma direnişi” fikri üzerine kuruldu.

30 yıl önce aramızdan ayrılan yazarı ürettiği ‘metin’ anlayışından, sahne estetiğimizi kurgularken aynı zamanda da, kendisini saygıyla anarken, ülkemizde yaşayan göçmen Afrikalılar da, onun ve şimdi de bizim ‘ayakta kalmak’ için ürettiğimiz direniş biçimimizin- bu işin- bir anlamda “ruhu” olacaklar.

SALT Ev Sahipliğinde
TAL / BAĞIMSIZ SANATÇILAR Ortak Yapımı
Sevim Burak ‘ın “AFRİKA DANSI” öyküsünden yola çıkarak
Sahneye Uyarlayan / Yöneten: Emre Koyuncuoğlu
Sahne Tasarımı / Enstelasyon: Yasemin Nur
Ses Tasarımı: Mert Öztekin
Dramaturji: Selvin Yaltır
Reji Asistanı: Pınar Arabacı, Gökçe Deniz Balkan
Produksiyon Asistanı: Tuğba Tules Birincioğlu, Selin Durmuşlar
Performans Oyuncuları: Ayla Algan, Sevi Algan, Erol Babaoğlu, Ferhat Büküş, Burcu Eken, Su Güneş Mıhladız, Fuat Onan, Hasan Uzma.

Afrika Dansı ve Canlı Müzik: Ibrahima Diaw, Agnes Tendeng, Zita Dipon Gomis, Aminata Mbaye

Video:
Senaryo: Emre Koyuncuoğlu
Göruntü Yönetmeni: Vincent Rozenberg
Görüntü Yönetmeni Asistanı: Serkan Çetinkaya
Görüntü Işık: Okan Çetinkaya
Montaj: Mustafa Hazneci
Video Filmdeki Oyuncu: Jale Arıkan

Sergi Destekçisi: THE WORKS, “Objects of Desire”

Enstelasyon ve Kat’ı  Performansı: Yasemin Nur, Gözde Nur Yılmaz

Teşekkürler:
Elfe Uluç, THE WORKS, “Objects of Desire”, Karaca Borar, Çiğdem Borucu Erdoğan, Aydın Sarıoğlu, Nil Erkalır, Behiye Şenocak, Tennur Koyuncuoğlu, Emel Ogan, Güneş Terkol, Seçil Yersel, Gözde Nur Yılmaz, Gözde Üçok, Elif Öner, Aslıhan Eroğlu, Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü ve Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Kerim Kılıçaslan, Fatih Yiğit-EEG Grafi, Gamze Kutluk, Açık Radyo

21 Mart Cuma    18.30
23 Mart Pazar    15.30
26 Mart Carsamba 18:30
27 Mart Persembe 18:30  Gösteri sonrası sanatçılarla söyleşi / After talk with the Artists
28 Mart Cuma    18:30
29 Mart Cumartesi    15:30
30  Mart Pazar   15:30
1 Nisan Salı   18.30
3 Nisan Persembe   18.30 Gösteri sonrası sanatçılarla söyleşi / After talk with the Artists
4 Nisan Cuma 18.30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here