Sezgin Tanrıkulu’dan Bakan Soylu’ya: “Bundan Sonra Kürtçe Oyunlar Yasaklanacak Mı?”

editor
896 Görüntülenme

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında ilk defa oynanması planlanan Kürtçe Tiyatro Oyunu BÊRÛ’nun (Yüzsüzler) sahnelenmesine saatler kala yasaklanmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarında ilk defa oynanması planlanan Kürtçe Tiyatro Oyunu BÊRÛ’nun (Yüzsüzler) sahnelenmesine saatler kala yasaklanması konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Bundan sonra sadece Kürtçe olduğu için hiçbir oyuna izin verilmeyeceği ve Kürtçe oyunların yasaklanacağı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, İBB Şehir Tiyatroları’nda ilk defa oynanması planlanan Kürtçe Tiyatro Oyunu BÊRÛ’nun (Yüzsüzler) sahnelenmesine saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasını Meclis gündemine getirdi. Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tanrıkulu, oyunun Türkiye ve Avrupa’da 3 yıldır farklı yerlerde oynandığını hatırlatarak, “Oyunun yönetmeninin ‘oyunda bir propaganda yok, Dario Fo politik bir yazar, bu zaten biliniyor, oyun sadece Kürtçe olduğu için yasaklandı’ ifadeleri göz önüne alındığında, BÊRÛ (Yüzsüzler) isimli oyunun sadece Kürtçe olduğu için yasaklandığı iddiaları doğru mudur?” dedi.

Tanrıkulu, oyunun yasaklanmasına ilişkin somut bir gerekçe sunulmadığını belirterek, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

*Bundan sonra sadece Kürtçe olduğu için hiçbir oyuna izin verilmeyeceği ve Kürtçe oyunların yasaklanacağı iddiaları doğru mudur?

*14 Ekim 2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere, özel, devlet ve şehir tiyatrolarına göre toplam kaç oyuna hangi gerekçelerle yasak getirilmiştir?

Tanrıkulu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “5442 Sayılı İl idaresi Kanununun 32/ç maddesi gereğince “İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır” hükmü yer almaktadır ifadelerini anımsattı.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/chp-li-tantikulu-dan-bakan-soylu-ya-bundan-sonra-kurtce-oyunlar-yasaklanacak-mi-319180

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku