Shakespeare’in 400. yıldönümünün konuşulduğu sıralarda İskoçya’dan heyecan verici bir haber geldi. İskoçya’nın küçük bir adası olan Bute’de Birinci Folyo’nun daha önce bilinmeyen 234. kopyası ortaya çıktı. Bute’nin soylularından olan Johnny Dumfries’a ait olan kitap, Mount Stuart House kütüphanesinde bulundu. 1623 yılında basılmış olan eser, on sekizi Shakespeare’in hayatı boyunca yayınlanmamış olan otuz altı oyunundan oluşuyor.

Verilen bilgilere göre bu kopyanın varlığı tamamen bilinmiyor değildi. Bute ailesinin 1896 yılına ait kütüphane kataloğunda adı yer alıyor olsa da şimdiye kadar onaylanıp, resmi bir şekilde açıklanmamıştı. Oxford Üniversitesi Shakespeare uzmanı Emma Smith, bu kopyanın şu an ortaya çıkmasının çılgınca olduğunu dile getirdi. Kütüphanenin yöneticisi Alice Martin ise bu kopyanın da diğer eserler gibi Johnny Dumfries’a ait olduğunu ve satılmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Bu eserin 6.500 nüfuslu küçük adada kalacak olduğunu duyuran Alice Martin “Bu eser bizim kütüphanemize değil bu adaya aittir. Bunun adamız için bir gurur kaynağı olmasını umuyoruz” dedi.

Detaylar için; http://www.nytimes.com/2016/04/07/books/the-scottish-play-book-a-first-folio-discovery.html?ref=theater&_r=0

Haber: Gökçe Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here