Spolin Doğaçlama Atölyesi İstanbul’da

editor
126 Görüntülenme
Spolin Doğaçlama Atölyesi İstanbul’da

Doğaçlamanın Amerikalı annesi Viola Spolin’in oyunculuk sanatında çığır açan tekniği Spolin Doğaçlaması üzerine atölye çalışmaları Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul’da olacak. Spolin-ist’in kurucusu tiyatro sanatçısı Ege Maltepe tarafından verilecek olan eğitimler Oya Bale Okulu’nun Ulus şubesinde gerçekleşecek.

Improvisation 4 the theater

1950’lerin ortasında oğlu Paul Sills’in de aralarında olduğu bir grup oyuncu ile ilk doğaçlama tiyatro grubunu kuran Viola Spolin 1960’ların başında Improvisation for The Theater isimli kitabını yayınladı. Ege Maltepe’nin Türkçe çevirisini yaptığı kitap bir yandan oyunculuk sanatında yeni bir dönem başlatırken bir yandan eğitim felsefesi, psiko-drama gibi alanları etkiledi.

Spolin kültürel ve ailevi otoritenin çoğu zaman onaylanma/onaylanmama sendromuyla insanları kontrol ettiğine, ve bu durumun bireyin deneyimleme kapasitesini sınırladığına inanıyordu. Buna karşı yarattığı tekniğinin içindeki değerlendirme metodlarını tüm grubu yargısız bir sürecin içine dahil ederek öğrencilerin kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayacak biçimde tasarladı. Viola Spolin öğretme metodunun çok söz gerektirmeyen, otoriter ve psikolojik olmayan bir metod olduğunu söyledi.

2013_10 OYUN GUNU - 4

2007 yılında Fulbright bursu ile New York’a giden Ege Maltepe, Viola Spolin’in oğlu Paul Sills ile beraber ilk doğaçlama topluluğunun üyelerinden Oscarlı yönetmen Mike Nichols ve eğitmen George Morrison’un kurduğu New Actors Workshop okulunda Yüksek Lisans eğitimi aldı. Mezuniyetinden sonra Spolin tekniğini Türkiye’ye getirmek amacıyla SPOLIN-IST’i kuran Maltepe, New York’ta verdiği Spolin eğitimlerinin yanı sıra oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen olarak çalışmalarıyla tanınıyor. Mart ayında yazıp yönettiği Women of New York (New York’un Kadınları) isimli oyunuyla ilgi çeken Maltepe uzun bir aradan sonra Spolin doğaçlaması eğitimleri için Türkiye’de olacak.

Spolin Atölyesi Tarihleri
28-29 Mayıs 2016 ; Spolin Atölyesi (10 Saat). Spolin Tekniği’nin temellerini ele alan bir hafta sonuna sığdırılmış yoğun bir program.

2-9 Haziran 2016 ; Spolin-ist’in kapsamlı Birinci Seviye Atölyesi (20 Saat; 2-3-4-5-7-9 Haziran; Haftaiçi akşam, haftasonu gündüz saatleri).

10-12-13 Haziran ; İleri Seviye Spolin Atölyesi (10 Saat). Sadece Spolin-ist’in uzun süreli eğitimlerine katılmış olan oyunculara açıktır.

18-19 Haziran; Spolin-ist İletişim Atölyesi (10 Saat) ; Spolin Doğaçlamasının iletişim, yaratıcılık, kişisel ifade konularına yoğunlaşan özel tasarlanmış bir program.

Ayrıntılı bilgi: https://spolinist.com/2016/04/22/spolin-atolyesi-istanbul-2016/

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku