anti-prometheus_3Studio Oyuncuları, 25. Yaşını  iki oyunuyla şölen havasında kutluyor. 10 Adımda Unutmak (Anti-Prometheus) Mayıs ayında, Gergedanlaşma 2.014 ise 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşuyor…

Şahika ve Esat Tekand’ın kurduğu, dünya tiyatrosunun önde gelen topluluklarından Studio Oyuncuları, 25 yaşında. Kurulduğu ilk günden beri karşı gerçekçi oyun tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiren, verdiği eğitimlerle yüzlerce nitelikli oyuncu ve yönetmen yetiştiren tiyatro, Japonya’dan Brezilya’ya dünyanın önemli uluslararası festivallerinde sayısız perde açtı. Şahika Tekand’ın geliştirdiği ‘Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi’yle dünyada parmakla gösterilen ekiplerden biri haline gelen Studio Oyuncuları, tiyatro dünyasında edindiği özel yerin haklı gururunu yaşıyor. Tiyatro, yeni yaşını bu sezon art arda sahnelediği oyunlarıyla şölen havasında kutluyor. Bu sezon Apartman, Karanlık Korkusu oyunlarıyla perde açan ekip, şimdi de iki oyunuyla daha seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İlk oyun, Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ‘10 ADIMDA UNUTMAK/ ANTİ-PROMETHEUS’.Aeskhylos’un ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’ adlı ünlü tragedyasının konsepti çerçevesinde gerçekleştirilen PROMETHIADE projesinden ve 2012 yılında ENKA’da sahnelendikten sonra, tekrar İstanbul sahnelerinde… 2010’da uluslararası festivallerde görkemli performanslarla ayakta alkışlanan oyun, geçtiğimiz ay Brezilya’da Sao Paulo MITsp Mostra Internacional de Teatro Festivali’nde yeniden seyirciyle buluştu. Oyun, şimdi yeniden 17 Mayıs’ta Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda. Biletler Studio Oyuncuları Tiyatrosu’ndan ve Biletix’ten temin edilebilir.

“10 Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)” bireysel küçük dünyasına sıkışmış, hayata müdahale etme yeteneğini ve büyük umutlarını ve uzun vadeli projelerini, kısa vadeli ve küçük kazanımlara feda etmiş, kendisine sunulan küçük konforlar aracılığıyla çevresine ve çevresindeki insanlara, sorunlara duyarsızlaştırılmış, maruz bırakıldığı bilgi bombardımanı içinde giderek farklı bir anlamda bilgisizleşmiş ve sonuçta cahilleştirilmiş çağdaş insanın tragedyasıdır…”

gergedanlasma-9kutuİkinci oyun, GERGEDANLAŞMA 2.014. Oyun, Şahika Tekand tarafından ilk kez 1994’te kaleme alınmış, 1995-1996 tiyatro sezonunda sahneye taşınmış, bu tarihten itibaren de aralıklarla 2000 tiyatro sezonuna kadar hem yurt içinde hem de yurt dışında seyirci karşısına çıkmış, dönemin pekçok tiyatro ve performans sanatçısını etkilemişti. Tekand tarafından geliştirilen Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi’nin ilk özgün oyunu olan GERGEDANLAŞMA, güncellenmiş bir yeniden yazım ve sahnelemeyle eğlenceli, yüksek ritmli bir komedi olarak seyirci karşısına çıkıyor. Yalnızca şimdiki zamanda yapıldığında var olana yönelen, edebi olandan tümüyle arındırılmış, hem yüksek bir aktörlük becerisi hem bir palyaçoda olabilecek nitelikte bir mizah yeteneği hem de bir sporcu ya da sirk cambazı kadar ustalıklı bir bedensel kapasite gerektiren bir oyunculukla oynanan farklı epizotlar içeren oyun, İKSV’nin ev sahipliğinde 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 4-5 Haziran’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde. 1 Temmuz’da ise Enka Kültür Sanat Yaz Etkinlikleri kapsamında Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda.

Bilgi için: (0212) 246 77 25, (0534) 012 60 01 www.studiooyunculari.com  www.biletix.c
Studio Oyuncuları The Studio Players
Valikonağı Cad. Akkirman Sok.  No: 30/38
İSTANBUL-TURKEY
Tel: (+90) (212) 246 77 25
Mobile: (+90) 534 012 60 01
www.studiooyunculari.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here