Susam Sokağı’nın Afgan Kızı “Zari” Çocuklar için Rol Model Olacak!

editor
133 Görüntülenme
Susam Sokağı’nın Afgan Kızı “Zari” Çocuklar için Rol Model Olacak!

Susam sokağı, ilk Afgan kukla olan Zari’yi tanıttı. Zari’nin Afganistan için önemli görevleri var. Kadın haklarının korunmadığı bu ülkede, Zari’nin kız çocukları için kısa sürede güçlü bir rol model olması bekleniyor.

zari1

Küçük Afgan kızının verecek önemli mesajları var: 6 yaşında, meraklı bir çocuk olan Zari, kadın hakları, kadınların güçlendirilmesi, onların fiziki ve duygusal yönden sıhhati gibi konulara odaklanacak. Adının anlamı parıldamak olan Zari, 25 dakikadan oluşan her bölümde ekranda var olacak.

Zari’ye Afgan kuklacı Mansure Şirzad hayat verecek. Zari yakında yayınlanacak bölümde çocukların Dünya Barış Günü’nü kutlayacak.

Programın yöneticilerinden Clemence Quint, AP ajansına “Karakterin cinsiyetinin kız olmasına karar verdik, çünkü küçük bir kızın da diğerlerinin yaptıklarını yapabileceğini göstermenin gerçekten önemli olduğunu düşündük” dedi. Zari’nin, Afganistan’da kız çocuklarının güçlendirilmesi ve eğitim haklarının savunulması açısından önemli bir karakter olması umuluyor.

Zari kuklasının yaratılması için iki program yapım şirketi, Afganistan Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalıştı.

zari2

Afganistan gibi kadınların hayatına ve haklarına katı limitler koyan bir ülkede bu karakterin önemi büyük. Susam Sokağı’nda yönetici yardımcısı konumunda çalışan Sherrie Westin, çocuklara sadece öğretim yapmadıklarını, onlar için modelleme yaptıklarını ve bunun çocuklar için oldukça etkili ve akılda kalıcı olduğunun altını çizdi. Çocukların televizyonda gördükleri karakterleri, kendileriyle özdeştirdiklerinde öğrenmeyi çok yüksek oranda gerçekleştirdiklerini bildiklerini de vurgulayan Westin, kendine güvenen, eğitimli kadın profilinin erkekleri de şekillendirdiğini belirtti.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku