UNESCO’nun en önemli sivil toplum kuruluşlarından Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (T.E.B)’nin başkanı Üstün Akmen, Türkiye geneline yayılan protestolara polisin sert müdahalesini “vahşet” olarak nitelendirdi.

Başbakana: “Ey Başbakan! Soma’ya da mı Toma” diye seslenen Akmen, halkın dayanılmaz acısını yaşamasının, bu yolla acısını bir nebze yumuşatmasının bile yasaklandığını savundu. Başbakan’ın: “Ölüm bu işin fıtratında var” diyerek ortamı bilerek gerdiğini söyleyen; Başbakan’ın Soma’da kendisini protesto eden acılı yurttaşlara “ahlaksızlar” diye seslenmesini ve: “30 Mart Soma’da bunlarda konuşacak mecal bırakmamıştır” söylemini de eleştiren Akmen, Erdoğan’ı: “Başbakan Türkiye tarihinin ‘en büyük maden kazası’nı bile iktidar hırsına alet etmiştir. Kendisinin yönetici melekesi artık tamamen iflas etmiştir, ivedilikle istifa etmelidir” sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan’ın mavi t-shirt’lü vatandaşı yumruklamasını, müsteşarının maden işçisinin acılı yakınına tekme atmasını şiddetle kınadığını söyleyen Üstün Akmen: “Başbakan kendisini Firavun sanmakta, halkın üzerinde baskı ve cebir uygulayarak iktidarını ve saltanatını sürdürmeyi amaçlamaktadır. Ancak halkın galeyanı karşısında tarihte hiçbir iktidarın dayanamadığını unutmaktadır, bu gerçeği ne yazık ki galiba halkın yumruğu kafasına indiğinde anlayacaktır” ifadesini kullandı.

Başbakan’ın, Enerji Bakanı’nın, Çalışma Bakanı’nın, Cumhurbaşkanı’nın sürekli “takdir-i ilahi” demelerini de eleştiren Üstün Akmen: “Soma Holding hakkında tek laf etmeyen bu efendilerin dili ‘takdir-i ticari demeye varmamaktadır” dedi.

Kıyılarımızın, koylarımızın, tüm zenginliklerimizin yabancılara ve sermayeye menfaatler uğruna peşkeş çekildiğini iddia eden Üstün Akmen, hükümetin derhal istifa etmesini ve ölümlere neden olanların mutlaka yargılanarak cezalandırılmalarını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here