Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Kültür Bakanı Talat Sait Halman, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek cenaze töreniyle ebediyete uğurlanacak.

Türk diline ve tiyatrosuna olağanüstü katkılarda bulunan, Türk eserlerinin yabancı dillere çevrilmesi ve tanınmasında önderlik eden Talat Sait Halman’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Aynı zamanda uzun yıllar Şehir Tiyatroları’nda görev almış sanatçı dostumuz Defne Halman’ın babası Talat Sait Halman’ın cenaze töreni, 9 Aralık 2014 Salı günü saat 10.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilecektir.

Daha sonra Teşvikiye Camii’nden ebedi yolculuğuna uğurlanacak.

talatsaithalman-326652Talat Sait Halman Kimdir:
1931’de İstanbul’da doğan Talat Sait Halman, Robert Koleji bitirdikten sonra, Yüksek lisansını 1954 yılında Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde tamamladı. 1953-1960 arasında Columbia Üniversitesi, 1966-1971 ve 1972-1980 arasında Princeton Üniversitesi, 1984-1986 arasında Pennsylvania Üniversitesi’nde Türk Dilli, Edebiyatı ve Kültürü; İslam ve İslam Kültürü ile Ortadoğu konularında dersler veren Halman, 1986-1996 arasında New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı yaptı. 1998’de Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün Kurucu Başkanlığını yapan Halman, 2005’ten bu yana da İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapıyordu. 

Kültür Bakanı, Kültür Büyükelçisi, UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı, UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi, ABD PEN Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Journal of Turkish Literature Baş Editörü görevlerini de üstlenen Halman, Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü, Columbia Üniversitesi “Thornton Wilder” Çeviri Armağanı, Rockefeller Vakfı Bilimsel Araştırma Bursu, Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü, UNESCO Madalyası, Ankarave Boğaziçi Üniversitelerinden fahri doktora, İngiltere’den “Sir” karşılığı “Knight Grand Cross” ile ödüllendirildi.
Bugüne kadar İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanmış, on ikisi şiir kitabı olmak üzere elli kadar kitabı, bin beş yüzden fazla gazete yazısı, beş yüze yakın bilimsel makalesi, ansiklopedi maddesi ve eleştiri yazıları bulunan Prof. Halman’ın önemli yayınları arasında eski uygarlıkların şiirlerinden oluşan bir antoloji, Shakespeare’in sonelerinin çevirisi, eski Mısır, Ortadoğu ve Eskimo şiirleri, seçilmiş makalelerinden oluşan kitaplar, Faulkner’dan dilimize yaptığı çeviriler, Amerikan şairleriyle ilgili kitaplar, Mevlânâ ve Yunus Emre hakkındaki kitaplar sayılabilir.

Halman’ın 70 telif ve çeviri kitabı, 3 bin kadar makalesi, 5 bini aşkın şiir çevirisi bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here