Türkiye’nin siyasetten gelmeyen, siyasette kalmayan ilk ve tek Kültür Bakanı Talât Sait Halman, bu gece (18 Ocak) Yiğit Sertdemir’in rejisiyle Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde anıldı.

40 gün önce yitirdiğimiz usta şair ve çevirmen yazılışının 30. yılında “Kahramanlar ve Soytarılar” ile anıldı..

Türkiye edebiyat ve kültürünü dünyaya tanıtan Talât Sait Halman’ın anısına gerçekleştirilen gecede; Halman’ın Shakespeare eserlerinden seçtiği tirat ve soneleri, Shakespeare’e dair anı ve anlatıları, dünya ve Türkiye’deki oyunlarda yer almış pek çok komik hikâyeyle harmanladığı “Kahramanlar ve Soytarılar” isimli oyunu okundu. Dünya tiyatro yazınının büyük ismi Shakespeare’in hemen hemen bütün eserlerinden alıntılarla şekillenen ve ilk kez 1985’in Ocak ayında Müşfik Kenter tarafından sahnelenen oyun,  yazılışının 30. yılında usta şairin anısına, bir saygı duruşu olarak Şehir Tiyatroları Sahnesi’nden seyirciyi selamladı.

talat1

“Kahramanlar ve Soytarılar” oyununu: Aliye Uzunatağan, Ani İpekkaya, Defne Halman, Derya Alabora, Engin Alkan, Erhan Yazıcıoğlu, Genco Erkal, Göksel Kortay, Gülriz Sururi, Hümay Güldağ, Kadriye Kenter, Levent Öktem, Mehmet Ali Kaptanlar, Meral Çetinkaya, Muhammet Uzuner, Murat Garibağaoğlu, Orhan Alkaya, Osman Wöber, Selçuk Yöntem, Taner Barlas, Taner Birsel, Tilbe Saran, Tomris İncer, Toron Karacaoğlu, Ülkü Duru, Yetkin Dikinciler, Zafer Ergin, Zeliha Berksoy ve Zihni Göktay okudu.

Aynı sahneyi paylaşmaları çok zor olan bu geniş yelpazedeki oyuncuları sahnede art arda izlemek büyük bir keyifti.

Selim Atakan’ın Shakespeare soneleri için bestelediği müziklerin eşliğinde söylenen şarkılar da geceye ayrı bir renk kattı.

Seçkin Selvi’nin açılış konuşması ile başlayan anma gecesi, katılan sanatçıların selamından sonra Defne Halman’ın, geceye ilişkin babasına hitaben yazdığı mektubu okuması ve teşekkür konuşmasının ardından son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here