“Taranta Babu”, AKP’li belediyeyi tadilata sokturdu!

editor
1681 Görüntülenme

Taranta Babu AKP’li Gebze belediyesinin hem de bir deği,  iki salonunu tadilata sokturdu. Görsellerinden de görüleceği üzere neden tadilata sokulması gerektiği anlaşılamayan salonlar, salondaki görevlilerin görüşmede tadilat gibi bir gündemin olmadığını söylemelerine rağmen apar topar tadilata sokuluverdi. Üstelik tadilat Ekim aynın sonuna kadar sürecekmiş!

Oyun Sandalı yapımı, Harun Güzeloğlu’nun yönettiği, Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansıyla sergilenen Taranta Babu’ya bir fiili engelleme de Akp’li Gebze Belediyesi’nden geldi.

Oyun Sandalı ekibi yaptığı açıklamada, Gebze Belediyesi’ni vakit kaybetmeksizin tadilat karar yazısını ve tadilatın fotoğraflarını kamuoyu ile paylaşmaya çağırdı. Böylesi uyduruk bir gerekçeyle Nâzım Hikmet’in oyununun fiilen yasaklanmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen Oyun Sandalı ekibinin açıklamasında, “eğer gerçekten tadilat varsa biz kamuoyundan özür dilemeye hazırız yok değilse Gebze halkı bu zihniyetin tadilatla düzeltilemeyeceğini bir kez daha anlamış olacaktır” dendi.

Oyun Sandalı ekibinin açıklaması şöyle: 

“Gebze organizasyonumuzu üstlenen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’den temsilci bir arkadaşımız 24.07.2019 tarihinde Gebze Belediyesi kültür işleri müdürlüğü ile görüştüğünde tadilat planlarının olmadığı, talep edilen tarihte salonların uygun olacağı belirtildi.

Oyun için uygun salonlar kültür müdürlüğü tarafından Gebze Kültür Merkezi A Salonu ve Kardelen Nikah Salonu olarak belirlendi. Salonlar aynı gün gösterildi ve fotoğraf çekilmesine izin verildi. Ertesi gün, yani 25.07.2019 tarihinde de dilekçe resmi makama iletildi. Aradan biraz zaman geçtikten sonra talebin henüz neden yanıtlanmadığını öğrenmek için giden arkadaşlarımıza dosyanın “incelendiği” ve birkaç güne kadar resmi yanıt verileceği söylendi. Resmi yanıt şaşırtmadı. Her ne hikmetse tahsisi istenen iki salon da tadilata sokuluverdi. Aynen Amasya’da, Erzincan’da olduğu gibi arkadaşlarımız alternatif salon arayışlarına başladılar. 

Engelleyemezsiniz!

Nâzım Hikmet’in Musollini faşizmini anlattığı metin kimleri neden bu kadar rahatsız ediyor biliyoruz. Oyunu talep eden Gebze’deki tiyatro dostlarına izleyicilerimize söz veriyoruz; mutlaka sizi Nâzım’ın dizeleriyle buluşturacağız. Biz emekçi halkımızla buluşmaya devam edeceğiz. Siz yasakçı gericilerse tarihin çöplüğündeki yerinizi çoktan aldınız…”

Salonda henüz herhangi bir çalışma yapılmadığı da belgelendi.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku