Tatavla Tiyatro’nun Yeni Oyunu: “Rahvan Giden Atlılar”

editor
861 Görüntülenme

Özen Yula’nın 2005 yılında kaleme aldığı “Rahvan Giden Atlılar” oyunu, Eraslan Sağlam rejisiyle Ekim ayında seyircisiyle buluşuyor. İki meddah’ın birbirine olan sevgisini anlatan oyunda Ertan Kılıç ve Mete Boyar karakterlere can veriyor. Hareket düzeninde Özge Midilli’nin, müzik ve efekt Tasarımında Emrah Can Yaylı’nın, dekor ve kostüm tasarımında Eylül Gürcan’nın, ışık tasarımında Serdar Türkoğlu’nun imzasını taşıyan oyunu Ekim ayı itibariyle her hafta sonu Tatavla Sahne’de sahnelenecek.

“Ve hikâyeler Doğu’dan gelir efendilerim; Batı’ya gider. Bizim gibi. Belki günün birinde başka bir hikâyeci de gelip bu devirdekilerin torunlarına bizim hikâyemizi anlatır. Biri, diğerine çok âşık olan iki adamın hikâyesini. Geride kalanın, gideni unutamadığı bir hikâyeyi. Günah, utanç verici, hakir, kirli, zül, garip, yangın ve dertli. İsterim ki bizi anlatan hikâyenin adı “Rahvan Giden Atlılar” olsun. Dinleyenlerin gönlüne gökten üç damla kor düşsün. Dilerim, hikâyemizi dinleyen her insan, sevdiğine onu ne kadar sevdiğini söylesin. Ancak o zaman bir işe yarar lanetli devrimiz, kederli hikâyemiz, bahtsız sevgimiz.” 

Şehir koleradan karantinaya alınmıştır. Eyüp’ün tepesinde bir kahvehanede  “ömrü uzatacak hikayeler” anlatmak ister meddahların en genci Kız Ahmet. Çünkü ustası  Meddah-ı Muhteşem Samet Efendi’ye hayrandır. Bir de bir anlaşma vardır aralarında, hikayeler anlatılırken kimin daha iyi hikaye anlatıcısı olduğuna da karar vereceklerdir. II. Mahmut Han’ın minyatürleri anlatan hikayecisi mi yoksa  Sultan Abdülmecid’in yarını anlatan hikayecisi mi? 

“Hayat, rahvan giden terbiyeli atlarla yapılan bir yolculuk değil sultanım. Vahşi, yağız bir atın üstünde çıkılan, her an düşme tehlikesiyle yaşanacak, tedirginlik verici bir koşudur bu hayat” 

“Kimsenin gücü yetmiyor hayata. Hikâyeler ömrü uzatmıyor efendim! İnsanı mutlu etmiyor hikâyeler, ama ömür dediğimiz kederli vaktin daha kolay geçmesine yardımcı oluyor.”

 Pandemi kurallarına uygun olarak hergün dezenfekte edilen sahnemize seyircilerimizi maskeyle alıyoruz. Lütfen maskenizi getirmeyi unutmayın!

Biletlerini tiyatro gişesinden, 0 212 233 52 30 numaralı telefonu arayıp rezervasyon yaptırarak alabilirsiniz. Ayrıca elektronik bilet kanalı olan Biletix’ten online olarak bilet temin edebilirsiniz.

Oyun Tarihleri:    

  10 Ekim Cumartesi Saat: 20:30

   11 Ekim Pazar Saat: 15:00

   17 Ekim Cumartesi Saat: 20:30

   18 Ekim Pazar Saat: 15:00

   24 Ekim Cumartesi Saat: 20:30

   25 Ekim Pazar Saat: 15:00 

Tatavla Tiyatro
Firuzağa Mah. Taktaki Yokuşu No:2B CihangirBeyoğlu, İstanbul
Tel:   (212) 233 52 30

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku