İmece yöntemiyle düzenlenen uluslararası köy şenliği “Köyümüzde Şenlik Var” 5-7 Ağustos 2016 tarihlerinde Burhaniye’nin Taylıeli Köyü’nde 5. kez düzenlendi. Tahran, Tokat, İzmir, Mardin ve İstanbul’dan sanatçıların katıldığı şenlik geniş seyirci katılımıyla gerçekleşti.
cırcırilekarinca
Tiyatro sanatçıları Eftal Gülbudak ve Ümran İnceoğlu tarafından kırsal kesimin kültür sanat ihtiyacını karşılamak amacıyla 2010 yılında başlatılan köy şenliği 5-7 Ağustos 2016 tarihlerinde Anatole Sokak Oyuncuları ve ÇYDD Burhaniye Şubesi başkanı Erman Pazarbaşı’nın imeceye el vermesiyle 5. kez düzenlendi. Bu yıl Elim Sende, Çocuk-Sanat-İmece başlığıyla düzenlenen şenlik kapsamında, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak sadece çocuklara yönelik etkinlikler düzenlendi. Şenliği düzenleyenlerden tiyatro sanatçısı Eftal Gülbudak “Çocukların düşün- hayal dünyasını sanat yoluyla zenginleştirerek onlara farklı  bakış açıları kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz etkinliğimizde doğaya-insana duyarlı, sevgi ve barışı önceleyen çocukların yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

karagoz_turist“Egolarımızdan ve hırslarımızdan sıyrılıp elele verirsek her şeyi başarmak mümkün”

“Köyümüzdeki Şenlik Var” köy şenliği benzerlerinden çok farklı bir şenlik çünkü tamamen imece yöntemiyle gerçekleşiyor. Sanatçılar da hiçbir ücret almadan gönüllü olarak eserlerini, gösterilerini sergiliyorlar. Şenliğe destek olmak isteyenler  evlerinde hazırladıkları yemekleri gönderiyor, kimi bir kap yemek pişiriyor, kimi bir kilo meyveyle sanatçıların sofrasına katkı sağlıyor kimi ulaşıma, konaklamaya destek veriyor kimi de ihtiyaç duyulan malzeme tedarikinde bulunuyor Eftal Gülbudak, “Şenliğimizi hiçbir ticari yapının himayesinde olmadan tamamen imece usulüyle düzenliyoruz. Egolarımızdan ve hırslarımızdan sıyrılıp elele verirsek her şeyi başarmak mümkün. Hayatı anlamlı kılmanın, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmenin sihirli formülünün birbirimize el vermekten geçtiğini düşünüyoruz. Bu yüzden bu yıl “Elim sende- çocuk sanat imece” başlığıyla yola çıktık ve önümüzdeki yıllarda şenliğin niteliğini daha da arttırarak devam etmeyi hedefliyoruz. ” dedi.

Şenlik programı bu yıl da çok renkliydi. 5 Ağustos cuma günü Köy Meydanında gerçekleşen şenlik yürüyüşüyle başlayan şenliğin ilk gecesinde B.B gençlik merkezi dans gösterisi, Tokatlı Karagöz ustası Kemal Atangür’ün “Kuyu” isimli karagözü ve İran-Tahran’dan katılım gösteren Neghap Theather’ın “Oyuncak Bebeğin Hikayesi” isimli oyunları, Anatole Sokak Oyuncularının köyde inşa ettiği Avni Apşin Çocuk Sahnesi ve Curcunabazlar Sahnesi’nde izleyicilerle buluştu. Şenliğin ikinci günü Haluk Şevket Ataseven kitabevinde gerçekleşen sihir atölyesi, Ahmet Önel’in Öykü atölyesi, Lila Düşler Tiyatrosu’nun “Mutluluğun Resmi” isimli gösterisi ve Karagöz ustası Kemal Atangür’ün “Turist” isimli karagöz gösterisiyle devam etti. Şenliğin son gününde ise, Q Performans’ın kukla atölyesi, Mardinli Şahmeran ustası ve masalcı Tacettin Toparlı’nın anlattığı Simurg masalı, Tiyatro Büyü’nün “Düşler”  ve Q Performans’ın “Cırcır Böceği ile Karınca” isimli diğer kukla gösterileri köy meydanında izleyicilerle buluştu. Şenliğin son gecesi Tiyatro sanatçısı Özlem Durmaz’ın çocuklara yönelik kantolarıyla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here