Bu yıl, Tony’nin ardından yapılan konuşmalar tek bir şova odaklanıyor: Hamilton.

Ancak Hamilton’ı takip eden en büyük yapım, çok daha az bilinen bir oyun olan “The Humans”. Stephen Karam’ın 24 Ocak’tan bu yana Helen Hayes Tiyatrosu’nda sahnelenen ve bir aile dramını konu alan oyun, Tony ödül gecesinde 4 ödül kazandı; En İyi Yeni Oyun, En İyi Başrol Erkek Oyuncu (Reed Birney), En İyi Başrol Kadın Oyuncu (Jayne Houdyshell), En İyi Sahne Tasarımı (David Zinn).

Broadway League’den gelen rakamlara göre The Humans Box Office’deki en iyi haftasını geçirdi ve 563,565 dolar ile haftayı bitirdi.

Daha önce Chicago American Theater Company ve New York Roundabout Theater Company’ de gösterimleri yapılan The Humans ödül gecesinden beri Broadway’deki diğer oyunlardan daha fazla gelir getirmenin yanı sıra, 123,45 dolar ile ortalama en yüksek bilet fiyatına ulaştı.

The Humans “Chicago,” “Jersey Boys,” “Fun Home” ve bu yıl En İyi Yeniden Sahnelenen Müzikal ödülüne layık görülen “The Color Purple” gibi birçok müzikalden daha yüksek bir hasılat yaptı. Daha etkileyici olansa The Humans’ın bu hasılatı Broadway’in 576 koltuklu en küçük sahnesi olan The Hayes’de oynarken elde etmesi oldu.

Görünüşe bakılırsa, Tony ödülleri diğer kazananları daha az etkiledi. Hamilton’ın biletleri çoktan tükendi ve 2 Milyon dolar kazanç ile nispeten daha sönük bir hafta geçirdi. The Color Purple ise Tony gecesinde ödülünü aldıktan sonra 560.484 dolar ile göze çarpar bir gerileme yaşadı. Bu gerilemenin en büyük sebebi ise oyunun Tony ödüllü yıldızı Cynthia Erivo’nun hafta boyunca yurtdışında olmasıydı.

Ayrıca, Hafta boyunca kapılarını kapatan oyunlar da oldu. Pazar günü Eclipsed ve The Father kapılarını seyirciye kapatarak sezonu tamamladı.

Haber: Gökçe Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here