Tiyatro Ayme’nin “Ben Cemal Süreya, Şiir Adam” oyunu seyirciyle buluşuyor

editor
880 Görüntülenme

Tiyatro Ayme’nin “Ben Cemal Süreya, Şiir Adam” oyunu seyirciyle buluşuyor.

Oyun Hakkında:

Birbirlerini hiç görmemiş ama tiyatro oyununda belki de bir daha yan yana gelemeyecek insanları buluşturan görsel sanatlardan sahne repliklerine dönüşen tiyatronun büyüsü bu. İnsana doğal, içten, ötekileştirmeden dokunacak oyunlarla bu iki güzel yürek adına seyirci ile buluşacağız. 

Asıl adı Cemalettin Seber, ama o Cemal Süreyya olarak tanınmış, soy ismindeki “y” harfini bir iddiada kaybetmiş belki de tek şair. Şiir anlamında çoğu kez değerlendirmelerde bulunmuş, ama bir şiir tanımı yapmamıştır. Her şiirin kendi doğrusu ve kendini tanıtımı olduğunu vurgulayan Cemal Süreya şiirleri ile yol alan, titiz çalışmalar yapan, fazla üretmeyen, ürettiklerinde de iz bırakan bir şairdir. Türk Dil Kurumu tarafından onaylanmış Türk diline 300’e yakın sözcük kazandırmıştır. Hayatın en ince ayrıntısını şiirlerinde serüvene dönüştüren, eleştirisini ve direnişini şiir satırlarında örnek sözcüklerle buluşturan ve doğal olarak okuyucuyu kendi yaşamında buluşturan bir şairdir Cemal Süreya. Şiirlerini yaşadığı duygularla yazan, toplumun her kesimi ile buluşturan, tarihini de barındıran sözcüklerle insanın kendisi ile hesaplaşmasını da sağlıyor Cemal Süreya. Hayat da yaşadığı sıkıntıları şiir satırlarındaki direnişleri ile dile getiren, her şiirin ayrı bir öyküsünün ve yaşanmışlığının olduğunu vurgulayan, toplumun değer yargılarının buluşturan, eğlence olmadığını her satırında ifade eder Cemal Süreya. 

Oyunun Künyesi:

“BEN CEMAL SÜREYA ŞİİR ADAM “ oyun üç yıllık bir serüvenin öyküsü. Mehtap Temiz’in araştırmasının ardından ortaklaşa kaleme alındı.. Oyunu Mehtap Temiz  ve Mehmet Nurkut İlhan yazdı. T. Murat Demirbaş yönetti, Tamer Levent danışmanlığını, Çetin Atay ışık tasarımını, Dursun Özdil müziğini üstlendi. Sahnede canlı performansını Dursun Özdil ve Gürcan Yazırlıoğlu, arşiv müzik kayıtlarını Necdet Akdoğan, tekniğini Ümit Yıldırım ve Murat Afşar, dekor-kostüm-aksesuarlarını Tiyatro AYME,  afiş fotoğrafını Salih Özer, afiş tasarımını Esen Nilsu İlhan’ın hazırladığı oyun, canlı müzik eşliğinde 2. sezonunda da sahnelenmeye devam ediyor.

Oyun, 13 Aralık 2019 Perşembe günü saat : 19.30 ve  26 Aralık  2019 Cuma günü saat : 20.00’de FADE Sahne’de seyircileriyle buluşacak. 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku