Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 2015 TEB Ödülleri’ni dün akşam (21 Nisan) Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn otelinde düzenlenen tören ile takdim etti.

TEB’in yeni başkanı Ragıp Ertuğrul’un açılış konuşmasından sonra sahneye davet edilen Hollanda’da yaşayan Nilgün Yerli’nin kısa performansı sonrası belirlenen ödüllerin dağıtımına geçildi.

 

Yılın Erkek Oyuncusu ödülünü Tuğrul Tülek'le paylaşan Rıza Kocaoğlu
Yılın Erkek Oyuncusu ödülünü Tuğrul Tülek’le paylaşan Rıza Kocaoğlu

Tiyatro Biriken’in “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” oyunundaki performansıyla Rıza Kocaoğlu ve DOT Tiyatro’nun “İki Kişilik Yaz” oyunundaki performansıyla Tuğrul Tülek ödüllerini bir önceki yıl bu ödülü alan Murat Garipağaoğlu takdim etti.

Tiyatro Craft prodüksiyonu olarak David Eldridge’in yazdığı, Okan Başar Bahar’ın çevirdiği ve Çağ Çalışkur‘un yönettiği “Kalp Düğümü” oyunundaki performansıyla Melisa Sözen, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nü Zerrin Tekindor’dan aldı. Melisa Sözen ilk oyunuyla ilk ödülü almaktan mutlu olduğunu ifade etti.

st_toplu

İstanbul B.B. Şehir Tiyatroları’nın 100. Yılı nedeniyle sunulan plaketi TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul takdim ederken, Şehir Tiyatroları adına Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ve ekibi Engin Alkan, Yiğit Sertdemir, Arif Akkaya birlikte aldı.

Alman yazar Friedrich Dürrenmatt’ın eseri olan Tahsin Yücel çevirisi ve Fatih Koyunoğlu rejisiyle sahnelediği “5.Frank”la Yılın Oyunu Ödülü’nü alan Tiyatroadam tüm ekiple sahneye çıkarak ödülünü aldı.

TEB 2015 Onur Ödülü’nü, “Tiyatro yaşamı boyunca üstlendiği büyük küçük her rolde başarılı performans sergileyen ve sanatçı kimliğini daima koruyan usta oyuncu.” gerekçesiyle açıklanan Tomris İncer ödülünü Üstün Akmen’den aldı.

Ödül dağıtımı sonrası fuayede düzenlenen kokteylle gece sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here