Tiyatro Formül’den “Sonra” …

editor
43 Görüntülenme
Tiyatro Formül’den “Sonra” …

sonra22008 yılında kurulan Tiyatro Formül, Amerikalı yazar Jack Richardson’un “Sonra” isimli eseriyle Mart ayından itibaren tiyatro seyircisi ile buluşuyor. Tiyatro oyununun yönetmenliğini Evren Bingöl üstlenirken, Özcan Alpar, Alev Aykent ve Sedat Küçükay başlıca rollerde yer alıyor. İki perdeden oluşan “Sonra”nın birinci perdesinde ölüm cezasını bekleyen bir mahkum, bir hayat kadını ve hapishane müdürünün gözünden ilginç olaylar anlatılırken,  ikinci perdede hapishane müdürü, infaz memuru ve infaz memurunun eşi yaşam, varoluş ve ölüm temasını sorguluyor.

“Sonra” seyirciyi insani bir yolculuğa çıkaran ve bir varoluş mücadelesinin insanı nelere sürükleyebileceğini gösteren iki perdeden oluşan bir oyun. Tiyatro oyununda, ölümün yaşamın her yerine gizlenmiş olduğu ve ölüm gerçeğinin insanları nerelere götüreceğine dair cevaplar aranıyor.

“Sonra”nın ilk gösterimi 1 Mart Cumartesi gecesi Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Oyunun Mart ve Nisan aylarındaki gösterimleri ise şöyle;

8 Mart 2014 Cumartesi saat: 20:00 Türkan Saylan Kültür Merkezi(Maltepe)
15 Mart 2014 Cumartesi saat: 20:00 Ataşehir Tiyatro Festivali (Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi)
2 Nisan 2014 Çarşamba saat: 20:00 CKM(Caddebostan Kültür Merkezi Kadıköy)

Yazar Jack Richardson Hakkında
Amerikalı yazar Jack Richardson, 60’lı yılların başında yazdığı varoluşçu dramlar ile tanındı. İlk eseri olan The Prodigal (1960)  bir Off-Broadway yapımı olarak  New York’ta sahnelendi. Bu oyun Obie ve drama desk ödüllerine layık görüldü. Gallow Humor (1961), Lorenzo (1963) ve  Xmas in Las Vegas      (1965) oyunları arasındadır. Richardson’un ayrıca kritik yazıları ve makaleleri New York Times, New York Review of Books, Esquire ve Commentary’de yayınlandı. Yazarın en çok tanınan romanları arasında ‘The Prison Life of  Harris Filmore’ ( 1965) ve  ‘Memoir of a Gambler’ (1980) bulunuyor.

‘Sonra’ Oyunu Hakkında
“Sonra” Walter, Lucy, Philip, Martha ve  hapishane müdürü arasında yaşananların anlatıldığı bir oyunudur. Walter ölümüne saatler kalmış bir idam mahkumu, Lucy devletin ona ölümden önce gönderdiği bir hayat kadını, Philip Walter’ın idamını gerçekleştirecek olan cellat ve Martha da Philip’in eşidir.

Ölümüne saatleri kalmış bir idam mahkum ile onu çok kısa bir süre sonra ölüme yollayacak celladın duyguları, bu iki adamın duyguları arasında gidip gelen kadınlar ve tüm bu duygu iniş ve çıkışlarının üzerine trajikomik haliyle bir devlet yetkilisi bu oyunun baş kahramanlarını oluşturur. Herkesin kendine bir demir parmaklık yarattığı dünyada, gerçekle hayal arasındaki kısırdöngü, hem karakterleri hem de onların yaşadıkları anla ilgili psikolojiyi altüst eder. Oyunun cümleleri arasında karısını öldürmüş bir idam mahkumuna son hediye olarak bir kadın göndermek ve karısından bıktığı için idam etmeye başlamış bir insanın psikolojisi yer alır. Walter’ın ölüp ölmeyeceği, Lucy’nin başarılı olup olamayacağı, Philip’in kendi parmaklıklarını kırıp kıramayacağı, Martha’nın bir hücre olmaktan vazgeçip geçmeyeceği ve en önemlisi devletin istikrarının sürüp süremeyeceği ‘Sonra’nın perdelerinin arkasında gizli…

Yönetmen Evren Bingöl

Evren Bingöl, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk bölümünde eğitimini sürdürürken, Bozkurt Kuruç ,Cihan Ünal, Ecder Akışık , Sinan Pekinton, Münir Canar, Erdal Küçükkömürcü ve Mehmet Atay gibi ustalardan ders aldı.

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Evren Bingöl aynı yıl mezun olduğu kuruma ek ders ücretli öğretim üyesi olarak davet edildi. 2006-2009 yılları arasında  H.Ü.A.D.K’da Reji Yüksek Lisansı yaptı ve bir çok yönetmenin asistanlığını gerçekleştirdi. 2009 yılında İstanbul’a gelen Evren Bingöl Üniversite yıllarında da sürdürdüğü Televizyon ve Sinema çalışmalarına ağırlık verdi. Halen İstanbul’da yaşamakta olan Evren Bingöl uluslararası bir eğitim kurumunun Türkiye ortağıdır ve televizyon-sinema çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Evren Bingöl aynı zamanda uzun yıllar yazım denemeleri yapmakta ve psikolojik yazım örneklerini incelemektedir. 

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları
Federico Garcia  Lorca – Kör Güvercinler, William Shakespeare – Macbeth, William Shakespeare-
Shakespeare Okumaları, Münir Canar – Öyle Bir Mahalle ki, Aziz Nesin-Toros Canavarı , Arthur Miller
İki Pazartesi Hikayesi, Peter Horsler -Kes ve Kaç, Sam Shepard-Vahşi Batı, Turgut Özakman – Şu Çılgın
Türkler, Adnan Erbaş –Mustafa Kemal İçimizde, George Kaufmann –Erkekler de İskambili Kadınlar,
Gibi Oynasaydı, Frederich Dürenmatt -Uyarca,Albert Camus-Caligula.

Yönetmenlik Deneyimleri
Hristo BOYTCHEV-Titanik Orkestrası-2008

Ödülleri
En İyi Tiyatro Okulu Oyunu Ödülü-2008
Övgüye Değer Genç Yönetmen Ödülü -2008

Katıldığı Seminer  ve  Atölye Çalışmaları
Brive La Galliarde Festival-Fransa-1998, Young Talents-Kazakistan-1999
Brive La Galliarde Festival-Fransa-1999, Liderlik eğitim semineri-2001-Antalya-Bob Andrews
Euco Avrupa Buluşması-Antalya-2001,Commedia De-l arte-Antonio Fava Ankara -2003
Jerzy Grotowski-Kesişen Yollar Dünya Buluşması-Kapadokya-2005

Rol Aldığı Televizyon Projeleri:
Kaleiçi-TRT1, Geniş Zamanlar-StarTV, Dağlar Delisi-Star TV, Kadın İsterse-Star TV
Anadolu Kaplanı-Kanal D, Derdest-StarTV, Melekler Korusun-ShowTV, Canan-FoxTV, Esir Şehrin
Gözyaşları-FoxTV,Sınıf-ShowTV

Rol Aldığı Sinema Projeleri
‘Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım’, ‘Türkan’, ‘Meddah’, ‘Bisiklet’.

Tiyatro Formül
Nerede olurlarsa olsunlar, hangi işi yaparlarsa yapsınlar, yürekleri her zaman ve her yerde yarım ve kırık bıraktıkları “Tiyatro Sevdası” için atan; Özcan Alpar, Alev Aykent ve Sedat Küçükay  ve bu ayrılığa daha fazla dayanamayarak 2008 yılının Ağustos ayında “Tiyatro Formül”ü kurdular.

Tiyatro Formül, ilk olarak Memet Baydur’un yazdığı Özcan Alpar’ın yönettiği “Yalancının Resmi” adlı oyununu sahneledi. Topluluk, 2009’da Yiğit Sertdemir’in yazdığı Özcan Alpar’ın yönettiği “Öldün Duydun mu?” adlı oyunu, 2011’de Turgut Özakman’ın yazdığı Özcan Alpar’ın yönettiği “Fehim Paşa Konağı”nı, 2012’de Gerhard Boris’in yazdığı Sedat Küçükay’ın yönettiği “Yükselişten Sonra” adlı oyunu, 2013’de ise Güngör Dilmen’in yazdığı Özcan Alpar’ın yönettiği “Deli Dumrul” adlı oyunları sergiledi.

Tiyatro Formül, 2014 yılının Mart ayından itibaren Jack Richardson’un yazdığı Evren Bingöl’ün yönettiği “Sonra” adlı yeni oyunuyla seyircileriyle buluşmaya devam ediyor.

Önümüzdeki süreçte seçkin yerli-yabancı yazarların oyunlarıyla çalışmalarını sürdürmeyi planlayan Tiyatro Formül, sahneledikleri oyunlarda utanılacak işler yapmamaya azami özeni göstermeyi amaçlıyor.

Özcan ALPAR
Tiyatroya lise yıllarında başladı. Halk Evleri ve Halk Eğitim Merkezlerinde sürdürdüğü tiyatro çalışmalarına 1985 yılında kuruluşuna katıldığı Taner Barlas Mim Tiyatro Grubu’nda devam etti. 1989 yılında Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu’nun kuruluşuna oyuncu olarak katıldı. 1991 yılında Bostancı Gösteri Merkezi ve Hürriyet Gazetesinin sponsorluğunda gerçekleştirilen “Çocuk Kabare 91” adlı projeyi yazdı ve yönetti. Şimdiye kadar onlarca oyunda gerek oyuncu gerekse yönetmen olarak yer aldı. Özellikle genç oyuncularla sahnelediği oyunlarıyla “En İyi Yorum”, “Sevgi ve Dayanışma” başlıklı ödüller kazandı.

Şu anda halen Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezinin Genel Koordinatörlüğü görevinde bulunan Özcan Alpar, uzun yıllar çeşitli kurum ve kuruluşlarda tiyatro eğitmenliği ve yönetmenliği yapmıştır.

Özcan Alpar’ın yönettiği ve oynadığı oyunlardan bazıları şunlardır: Şenlik, Spartaküs, Erkek Satı, Yarın Başka Koruda, Fehim Paşa Konağı, Midas’ın Kulakları, Deli Dumrul, Cimri, Toros Canavarı, İki Efendinin Uşağı, Venüslü Kadınların Serüvenleri, Kadınlar Arasında, Kirli Çıkı, Evcilik Oyunu, Oyun Nasıl Oynanmalı, Bir Martı, Sanat Uzun Hayat Kısa, Başarımı Karılarıma Borçluyum, Eskicinin Tazesi, Uzun lafın Kısası, Ustalara Saygı, Sokrates Savunuyor, Zilli Zarife, Yalancının Resmi, Yükselişten Sonra, Öldün Duydun mu?, Sonra…  

Özcan Alpar’ın  ‘Sonra’da  Walter ve Philiph karakterlerini canlandırmaktadır.

Prof. Dr. E. Sedat Küçükay
1968 yılında amatör tiyatro çalışmalarına başladı. 1973 yılında “Taner Barlas Mim Tiyatro”da pantomim çalışmalarına başladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi  Halk Tiyatrosunu kurdu. 1976 Yılında Çayırova Tiyatro Okulu’nda çocuklarla tiyatro çalışması yaptı. Aynı yıl Bayrampaşa Belediye Tiyatrosu’nda halka açık tiyatro kursları düzenledi. 1981 yılında Diş Hekimliği Fakültesi Oyuncuları adlı grubu yönetti.  1985 yılında Fransız Kültür Merkezinde Tiyatro çalışmaları yaptı, pandomim kursu açtı. 1985 yılında “Ah Belinda” adlı filmde oynadı.  1989 yılında Bakırköy Belediye Tiyatrosunun kurucu kadrosunda yer aldı.  Kurtuluş , Umut Taksi, Üzgünüm Leyla adlı televizyon dizilerinde yer aldı. 2000 yılında NTV’de program yapmaya başladı. Gerçek Hayatlar, NTV Soruyor, Haberin Var mı ?, NTV’ye sorun adlı programları sundu. 2002-2013 yılları arasında NTV Radyo’da Halkın Sesi programını yaptı.

Oynadığı, oyunlaştırdığı ve yönettiği oyunlar: Sağlık Yurdu, Darılmaca Yok, Lütfen Bekleyiniz,  Ali’nin Öyküsü, Seyirlik Oyun, Bu Toprağın İnsanları, Yurttaş B-C, Çıplak kraliçe, Memleketimden İnsan Manzaraları, Göl İnsanları, Pansiyon Huzur, Güneşin Katli, Evcilik Oyunu, Tavuk Kümesinde Tilki, Bir Martı, Çeşitlemeler, Sanat Uzun Hayat Kısa, Askerin Öyküsü, Değişim, Kitapları Yakın, Zilli Zarife,  Konçinalar, Ustalara Saygı, Çocuk Kabare, Yalancının Resmi, Öldün Duydun mu?, Yükselişten Sonra, Deli Dumrul, Çocuklara Masallar, Sonra…

Prof. Dr. E. Sedat Küçükay ‘Sonra’da müdür karakterini canlandırıyor.

Alev Tijen Aykent
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans mezunu. Tiyatroya ilkokul yıllarında başladı.  Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde “Mahallenin Afacanları” adlı çocuk oyunu ilk tiyatro deneyimiydi. Engin Cezzar TESS Oyunculuk ve Diksiyon Eğitimi ile birlikte kuruluşunda yer aldığı “ Taner Barlas Mim Tiyatro Grubu”na katıldı. “Bir Martı”, “Sanat Uzun Hayat Kısa”, “Uzun Lafın Kısası”. “Değişim”, “Konçinalar”, “Koza” rol aldığı oyunlar..2008 yılında kuruluşunda yer aldığı “Tiyatro Formül” grubuna katıldı. “Yalancının Resmi”, “Öldün Duydun mu”, “Fehim Paşa Konağı”, “Yükselişten Sonra” ve ‘’Sonra’’ rol aldığı oyunlar.

Alev Tijen Aykent ‘Sonra’da  Lucy ve Martha karakterlerini canlandırıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku