Eleştiri ile karalamanın iç içe girdiği, öfke ve kinin belden aşağı indiği bir dönemde, Devlet Tiyatrosu “sanatçıları”ndan birileri CHP Milletvekili Candan Yüceer’e, TBMM’de Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’in danışman olarak göreve getirdiği Sahne Dergisi Yayın Yönetmeni Murat Demirbaş hakkında “fotokopici” sıfatıyla soru önergesi verdirmişler.

Sayın Candan Yüceer’i yanıltan “sanatçılar!” bunu yaparken hangi duygu içindeydiler acaba? Bir insanı karalamak, aşağılamak bu sanatçılar (!) için sıradan bir mücadele yöntemi mi? Murat Demirbaş’ı eleştirebilirsiniz, ben de eleştirdim, eleştirilerimi yüz yüze de telefonla da ilettim, iletirim de, Murat’da beni eleştirebilir. Bu yaşamın doğasında vardır, yeter ki saygı yitirilmesin.

Sayın Candan Yüceer, size gelen, getirilen metni sormadan, sorgulamadan altına imzanızı atarken hiç mi sorumluluk duymadınız. ‘’Fotokopicilik yaparak hayatını kazanan biri Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’e danışman  olmuş’’ derken, acaba sorusu hiç mi aklınıza gelmedi? Ne ayıp!

Bu haberi duyunca çok öfkelendim, sağlık sorunum nedeniyle yazmak istediğim yazıyı yazamadım, tam bilgisayarın başına oturmuş yazacakken Tiyatro Gazetesi’nden Nuhan Uslu’nun yazısını gördüm, yeni söylenecek birşey kalmamış, benim yanıtım da bu… Sevgili Nurhan’dan yayınlama izni aldım ve aşağıda aynen yayımlıyorum, sadece altına ben de imzamı atıyorum…

Muhatapların, özellikle CHP Milletvekili Candan Yüceer’in utanması, özür dilemesini umarak.
Eleştirmek başka, karalamak başka…

***

Murat Demirbaş için Mecliste  soru önergesi verildi.
Nurhan Uslu / Tiyatro Gazetesi

canbykGeçtiğimiz günlerde  CHP Milletvekili İsim vermeden  bir soru önergesi verdi.

Açıklamasında ‘’Fotokopicilik yaparak hayatını kazanan biri Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’e danışman  olmuş’’  diyor.

Candan Yüceer bir Milletvekili, üstelik CHP  Kültür Sanat Platformu üyesi. Soru önergesi verdiği kişi hakkında hiçbir araştırma yapmadan böyle davranmasının açıklaması acaba ne olabilir?
Birileri onu yanlış yönlendirmiş olabilir mi  ya da bilerek  mi böyle bir açıklama yaptı?

Bu soru önergesi üzerinizden Nejat Birecik’e mi saldırmak istedi?
Kimin ne dediğin ötesinde Tiyatro camiası ve tabii ki, seyircisi bu kişiyi tanıyor.

Devlet Tiyatrosu başta olmak üzere, oynadığınız, yönettiğiniz oyunları biz biliyoruz.

Bilmeyenler, bilmedikleri konular hakkında konuşmadan önce  biraz  araştırma zahmetinde bulunursa kamuoyunu yanlış yönlendirmemiş olur. Ve tabii ki, insanları boşuna suçlamamış olur.
İşte CHP Milletvekilinin hakkında soru önergesi verdiği kişiyi biz açıklıyoruz.

Kim olduğunu bir bakalım isterseniz…

muratT. MURAT DEMİRBAŞ kimdir.
1974  Sivas doğumlu sanatçı Anadolu  Sanat Ortamı adlı toplulukta amatör olarak tiyatro yaşamına başladı. 1993 yılında ODTÜ Felsefe bölümüne kayıt yaptıran sanatçı aynı yıl Ankara Sanat Tiyatrosu’nun açtığı sınavları kazandı. 1994-95 yılında ‘Bir Halk Düşmanı’ adlı oyunla AST’da profesyonel tiyatroya adım attı.

‘Pazar Keyfi’, ‘Jan Dark Davası’, ‘Bir Ceza Avukatının Anıları’ gibi oyunlarda oynadı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro-Kuram bölümünü kazandı. Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu kurup 3 sezon sanat yönetmenliğini yapan sanatçı daha sonra tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu’na döndü. ‘Ödenmeyecek Ödemiyoruz’ ve ‘Tango’ gibi oyunlarda oynadı. Daha sonra çalışmalarına Ankara Ekin Tiyatrosu’nda devam ederken ‘SAHNE’ adlı tiyatro, opera-bale dergisini yayımlamaya başladı. Sahne Dergisi Ankara Sanat Kurumu “Jüri Özel Ödülü”ne  ve İsmet Küntay “Basın Ödülü”ne layık görüldü. Ekin Tiyatrosu’nda ‘Vatan Kurtaran Şaban’ adlı oyunda “Mısta” rolüyle 2006 yılı Sanat Kurumu “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu aynı oyunla Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı. 2010-2011 tiyatro sezonunda Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda ‘Eşeğin Gölgesi’ adlı oyunu sahneye koydu. Aynı yıl Ankara Tiyatro Fabrikası adlı toplulukla yurtdışında oynadığı ‘Belden Aşağı Tesellisi’ adlı oyundaki performansı ile Direklerarası Tiyatro Ödülleri kapsamında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kerbela’ ve ‘Cesaret Ana ve Çocukları’ adlı oyunlarda oyunculuk yapan T. Murat Demirbaş’ın halen Ankara Sanat Kurumu ve ASSİTEJ Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği devam etmektedir. 2013-2014 tiyatro sezonunda Antalya Devlet Tiyatrosu’nda “Kurtuluş” adlı oyunu sahneye koydu. Aynı sezon Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nun (OBKT) 50. yılı kapsamında “Bir Şehnaz Oyun”u, Ankara Halk Tiyatrosu’nda “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”  adlı oyunları sahneye koydu. Farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan sanatçı halen SAHNE dergisi yayın yönetmenliğine devam etmektedir.

İşte, fotokopici olarak adlandırdığı kişinin özgeçmişi. Gayrı gerisine siz karar verin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here