Tiyatro Gazetesi 41. kez okurlarıyla buluşuyor.  Gazete yeni sayısında manşetini İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’ne ait atölye ve dinlenme tesislerine yapılan saldırıya ayırdı. Gazetenin kapak sayfasına taşıdığı bir diğer haber ise İBB Şehir Tiyatroları’ndaki görev değişikliği hakkında. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini yeni sezondan itibaren tiyatro sanatçısı Erhan Yazıcıoğlu sürdürecek.

Tiyatro Gazetesi yeni sayısında Türkiye’nin dört bir yanından tiyatro haberleri, etkinlikler ve keyifli röportajları okurlarıyla buluşturuyor.

Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu, okurlarının karşısına iki güzel haberle çıkıyor: Tiyatro Gazetesi bundan böyle ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ’ni vermeye başlıyor. Yıl boyunca sergilenen tüm tiyatro hareketlerinin değerlendirileceği Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında, “en etkili” eserler seçilecek ve ödüllendirilecek. Anadolu Tiyatro Ödülleri’nin en prestijli ödülü ise her yıl bir kadın oyuncumuza verilecek. Tiyatro Gazetesi, bu sezon ikinci bir yeniliğe daha adım atıyor. Bundan böyle Tiyatro Gazetesi’ni internet üzerinden de takip edilebilecek. “Bu kararı almamızda şüphesiz okurlarımızın değişen alışkanlıkları da etkili oldu. İletişim çağında yaşıyoruz ve Tiyatro Gazetesi olarak çağın gerisinde kalmak yerine, okuyucularımıza bu alandan da ulaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Tiyatro Gazetesi, önümüzdeki sezon başından itibaren gerçek bir haber sitesi olarak internet yayınına başlayacak,” diyor Nazif Uslu. Böylece okurlar tiyatro oyunlarının; operanın, balenin, dansın haberlerine güncel bir şekilde ulaşabilecek.

Bugüne kadar pek çok oyunu başarılı bir şekilde izleyicisiyle buluşturan emeğin ve geleneklerin tiyatrosu MEBET, “Körlere, sağırlara inat Menemen’de on beş yıldır tiyatro var!” başlığı ile Tiyatro Gazetesi’nin sayfaları arasında yerini alıyor. Bu yıl 15. yılını kutlayan MEBET, yeni başarılara ve projelere imza atmaya devam ediyor.

Röportaj sayfalarının ilk konuğu OBKT’nin yeni Genel Sanat Yönetmeni Erhan Özçelik… Nurhan Uslu’nun gerçekleştirdiği röportajda Özçelik, Ordu’dun tiyatro dünyasını ve yeni sezondaki projelerini anlatıyor.  Ertan Aksu’nun röportaj konuğu “Kayıp Oyuncular” ekibinin yönetmeni Ersin Özdemir. Mehmet Tekkanat ise bu kez, Toroslar Belediyesi’nin yeni sezonda sergileyeceği oyunları anlatıyor.

New York’ta Phoenix Theatre Ensemble tarafından okuma tiyatrosu olarak sahnelenen “Eşik”, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Erkek’in “Bedel, Eşik ve Çark” üçlemesi arasında yer alıyor. New York’taki konuşmasının Tiyatro Gazetesi’nin sayfalarında okurlara aktarıldığı yazısında Prof. Dr. Hasan Erkek şunları söylüyor:  “Her şeyden önce bu üç oyun, aileler üzerinden gelişiyor. Toplumsal değişimi, toplumun en küçük yapı taşı olan aile üzerinden dile getirmek başından beri mantıklı gelmişti. Kuşkusuz bunlar farklı aileler ama benzerlikler taşıyorlar. Her üç oyun da, tragedya formunda tasarlanıp yazıldılar. Günümüzde tragedyanın artık yazılamayacağını dile getiren kuramcılar var. Ben onlardan değilim ve o kuramcıların bu oyunlara eğilip bakmalarını dilerim. Her üç oyunun da anlatım dili şiirsel… Şiiri yalnız diyaloglarla değil ama aynı zamanda yaratmaya çalıştığım durumlarla sahneye taşımaya çalıştım.” Röportaj sayfalarının bir diğer konuğu ise Bulancak Sanat Tiyatrosu’ndan Şahin Ergüney. Gülşah Özdemir, Şahin Ergüney’le yapılan keyifli bir röportaja imza atıyor.

Tiyatro Gazetesi’nin yeni sayısında Ünye Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hamza Alp’in Ünye Belediyesi Şehir Tiyatrosu hakkındaki yazısını; Ertan Aksu’nun kaleminden “Sahte Gelin ve Giresun’da Ramazan geceleri”ni, Tamer Levent’in köşe yazısı “İslam Kültürü ve Sanat”ı, Cüneyt Uzunlar’ın “Oyunculuk Atlası” isimli kitabına dair notları, Ceren Olpak’ın “Metamorfoz”, Müfit Semih Balyan’ın “Köksüzlük ve Zavallılık”, Ercan Demir’in Kırklareli Üniversitesi’nin Soma için sahnelediği “Grup Ebe Sobe Tiyatrosu…”nu anlattığı yazısını; Mehmet Tekkanat’ın “Afife Jale’nin ruhunu taşıyan kadın…”, Halit Karaata’nın “Laf Dağı” yazılarını; Ünal Akpınar’ın “Ard Arda” isimli tek kişilik oyun metnini; Buket Başaran Akkaya’nın “Gülümsüyoruz…” etkinliğini kaleme aldığı, Hasan Aslan’ın “Amatör Tiyatrolar” başlıklı köşe yazısını, Gülşah Özdemir Koryürek’in “SS İvme Yapı Kooperatifi şantiye şefine mektub”unu, Şebnem Atılgan’ın “Bir Yaz Gecesinde Shakespeare’den Hikayeler” başlıklı yazısını;  Şirin İnci’in  ‘’Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’’ değerlendirmesi. Serkan Fırtına’nın  ‘’Bir Aktörün Serüvenleri /Yamam Tüzcet yazısı.  Aydın Temsilcimiz Ali Aslan’ın, Aydın Büyükşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri  değerlendirmesi.

Yaşam Kaya’nın ‘’ Sahnelerde ‘Sinematografik Tiyatro’ Dönemi köşe yazısı. Tuğba İlmaz’ın, ‘Bizi Tiyatromuzdan Ayırmaya Yeltendiler Ama Sökmedi. Yazısı. Prf Dr. Semih Çelenk’in köy Tiyatroları Urla’nın Köylerinde Buluştu köşe yazısı. Urla Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen Urla 1. Ulusal Köy Tiyatroları Şenliği’ ve Zafer Gecegörür’ün “Uluslararası Tiyatrolar Buluşması İnkumu ‘2014”e dair haber ve köşe yazılarını okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here