Erciyes Üniversitesi Sahne Sanatları Platformu tarafından 2011 yılında kurulan DİFTT (Diş Hekimliği Fakültesi Tiyatro Topluluğu) 3. yaşını kutluyor. 3 yılda 82 gönüllü gençle 5 oyun hazırlayan topluluk farklı sahnelerde 9000’i aşkın seyirciye ulaşmış olmanın mutluluğunu da yaşıyor.

03

Georges Feydeau’nun yazdığı “Karım Balım Peteğim” adlı oyunu bu yıl seyirci ile buluşturmuşlar. Oyunu sadece seyirci ile buluşturmakla kalmayıp bir de sosyal sorumluluk projesine imza atmışlar. İzleyici Meşe adını verdikleri projelerinde, oyunlarını izlemeye gelen her seyirci için bir meşe ağacı dikerek seyircilerine hem oyun izletip hem de çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine ortak olmalarını sağlamışlar.

01

İzleyici Meşe Projesi “Tiyatro İçin Farklı Bir Ses, İnsanlık İçin Taze Bir Nefes” sloganıyla yola çıkıyor. DİFTT tiyatro topluluğunda yönetmen olarak görev alan Davut Özkan ve projenin koordinatörü Süleyman Bağırgan geliştirdikleri projenin basında yer alabilmesi için düşmüşler İstanbul yollarına. Görüşmeye gelmek için telefon ettiler, biz de Tiyatro…Tiyatro…Dergisi olarak buyurun gelin dedik. İki pırıl pırıl genç geldiler ve büyük heyecanla projelerinden bahsettiler. Bizden kendilerine destek vermemizi istediler. Biz de böyle güzel bir projeye her zaman destek olacağımızı belirttik. Binlerce teşekkür ederek ayrıldılar.

Bu sezon hazırladıkları “Karım Balım Peteğim” oyunu vodvil tarzı klasik komedi’nin DİFTT tarafından günümüze uyarlanmış halidir. Kayseri de dört kez seyirci karşısına çıkan oyun yaklaşık iki bin kişi tarafından izlenmiş olup takdir toplamıştır.

25 Mart 2014’de sahnelenen son oyun Türkiye de bir ilk olan İzleyici Meşe adlı sosyal sorumluluk projesinin pilot çalışması olmuş. Tiyatro oyununu izlemeye gelen her bir izleyicisi için bir meşe fidanını doğaya kazandırmayı hedefleyen ‘İzleyici Meşe’ projesi 25 Martta seyircisine verdiği sözü tutmuş ve beş yüz meşeyi 19.04.14 tarihinde Kayseri’nin erozyona en müsait bölgelerinden Felahiye isimli bölgede doğaya kazandırmıştır. DİFTT Sanat ve Doğayı zirvede buluşturan bu projede Kayseri Valiliği ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ile beraber çalışmaktadır.

02

Bu sosyal sorumluluk projesi ile gün geçtikçe seyircisi artan DİFTT 9 Mayıs 2014 tarihinde turne kapsamında İstanbul Üniversitesi’nde oynadığı “Karım Balım Peteğim” adlı oyunu büyük usta Nejat Uygur’a ithaf ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here