Tiyatro Medresesi’nin düzenlediği “MedFest’19” yarın başlıyor

editor
868 Görüntülenme

Tiyatro Medresesi tarafından düzenlenen “MedFest’19”,  13 Eylül’de Şirince’de başlıyor. Festival ile ilgili olarak Tiyatro Medresesi tarafından yayınlanan bülteni okurlarımızla paylaşıyoruz.

Yeni Bir Festival: MedFest’19

Tiyatro Medresesi’nin güzelliğini ve olanaklarını dünyanın pek çok ülkesinden gelen oyuncularla ve Türkiye seyircisiyle paylaşmamıza imkan veren Uluslararası Monodrama Festivali, MonoFest’i dördüncü kez düzenlemiş olmaktan dolayı büyük bir mutluluk ve kıvanç duyuyoruz.

Oyunlar, atölyeler ve fuayelerle dopdolu geçen festival günlerini unutulmaz kılan, sadece birbirinden değerli eserler değildi. Oyuncular ve seyirciler arasında, yemek sırasında ya da avluda gerçekleşen, Medrese’ye özgü o hakiki buluşmalar da seyrettiğimiz oyunlar kadar değerliydi. Bu tür buluşmaların ve karşılaşmaların, sanatsal üretimleri destekleme bakımından, Medrese’nin kuruluş amacına hizmet ettiğine inanıyoruz.

Bu düşünceyle, 2019 yılında beşinci kez düzenlemeyi planladığımız festivalin kapsamını genişletiyoruz.

Öncelikle, 13-16 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz ve artık MonoFest değil, MedFest olarak adlandıracağımız festivali, sadece monodrama örnekleriyle sınırlandırmadık.

Ve MedFest’e yeni bir bölüm ekledik. Henüz provası devam eden sahne eserleri bu seneki festivalin en önemli ve merakla beklenen gösterimleri olacak.

Hatta henüz sadece bir fikir halindeki sahne eserleri Medrese’de çalışılacak ve festivalde prova gösterimleri gerçekleşecek. Medrese’nin salonlarında ve ilham verici ortamında çalışılarak ve Medrese’de bulunan diğer sanatçılarla paylaşılarak üretilecek prova eserlerinin yer alacağı MedFest’in böylece eşsiz bir teatral deneyime dönüşeceğine inanıyoruz.

MedFest’19 Seyirci Başvuruları

Sizleri MonoFest’18’e davet ederken, “Güzel olan bir şey tekrarlanabilir mi?” diye sormuştuk ve tekrarlanan güzelliklerin yenilerine kapı açabildiğini keşfettik. Şimdi bu kapılardan birinden hep birlikte geçmek üzere, büyük bir heyecanla, sizleri bu kez MedFest’19’a davet ediyoruz.

MedFest’19, 13 Eylül Cuma günü akşamüstü 5’te başlayıp, 16 Eylül Pazartesi günü güneş doğarken sona erecek. Dünyanın her köşesinden pek çok sanatçının performansına ev sahipliği yapacak olan bu festival, aynı zamanda, üç haftalık bir çalışma, öğrenme, sanat ve zanaat aracılığıyla yaratma yolculuğu olan Takımyıldızları Yaz Kampı’nın da zirvesi olacak. MedFest’19, festival için özellikle davet edilen sanatçıların çeşitli performanslarının yanı sıra Medrese’de yürütülen Takımyıldızları Yaz Kampı sırasında – tamamı olmasa da çoğu – Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards’a bağlı Open Program’dan Mario Biagini ve meslektaşlarının asistanlığında prova edilen veya yaratılan ve geliştirilen pek çok eseri seyirciye takdim edecek.

MedFest’19 seyircisini, dünyanın her köşesinden ve çeşitli teatral ve müzikal gelenekten gelen misafir eğitmenin koordine ettiği, sanat, zanaat ve diğer insani pratikler vasıtasıyla gerçekleşen, hakiki anlamda benzersiz bir uluslararası buluşma ve karşılaşmada yer almaya davet ediyoruz.

Sizleri, Open Program’ın, Takımyıldızları Yaz Kampı’nın katılımcılarıyla birlikte icra edilecek The Hidden Sayings isimli çalışmasına; bir kadının tarihle ve kendi arzularıyla yüzleşmesini anlatan Katie’s Tales isimli performansına ve Afro-Amerikan, Afro-İspanyol, Arapça, Türkçe, Yunanca ve Farsça şarkılardan oluşan, Açık Koro isimli performatif etkinliklerine katılmaya ve tanık olmaya davet ediyoruz. Aynı zamanda festival günleri sırasında gerçekleşecek çeşitli buluşmalarda ve sohbetlerde yer almak üzere MedFest’19’a davetlisiniz.

Gelecek haftalarda ve festival sonrasında da gelişmeye devam edecek pek çok çalışmayı izlemek üzere sizi MedFest’19’a davet ediyoruz: Takımyıldızları Yaz Kampı sırasında biraraya gelen ve Massoud Saidpour öncülüğünde çalışan İranlı grubun The Story of the Bird by Avicenna isimli çalışması; Kore’den Romantic Melting Pot’un Mrs. Miyal ve Hyunji Park’ın Sending Regards to Heaven isimli eserleri ve Alba Valencia, Maria Cajares ve Julia Rivera isimli üç cantaoras eşliğinde, Kolombiyalı Afro-Pasifik geleneğinden şarkıların söyleneceği buluşmalar, bunlardan bazıları.

Festival öncesindeki haftalarda Medrese’de çalışılacak olan, Yukako Osawa & Kanako Takahashi’nin The Road Play ve Jason Morris Danino Holt’un Out of Love – a deliberately offensive rap concert isimli eserlerinin ilk gösterimleri MedFest’19’da yapılacak. Klemente Tsamba’nın In The Age of Gungunhana ve Niv Petel’in Knock Knock isimli tamamlanmış monodrama eserleri ise, MedFest’19’a vesile olan MonoFest geleneğini sürdürecek. Yine bir MonoFest geleneği olan ve sanatçılardan bazılarının vereceği, festival seyircisine açık mini atölyeler de MedFest’19 programının bir parçası.

Dünyadaki farklı teatral ve müzikal kökenleri günümüze taşıyan çalışmaları izlemek, bu benzersiz buluşmanın, ilham verici karşılaşmaların bir parçası olmak ve Medrese’de üç gün üç gece sürecek bu eşsiz tiyatro kutlamasına katılmak istemez miydiniz?

MedFest’19 hakkında detaylı bilgi, program ve seyirci başvuruları için: https://tiyatromedresesi.org/basvur/medfest19-seyirci-basvurulari/?fbclid=IwAR1ErMRlkLr5UaOw8Ok5p_lzU-kyE-ZN-981jhbhjB1PWqUnjtMe7G1-EAQ#icerik

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku