Tiyatro Pera Sezonu “Herkes Tek Başına Ölür” Oyunuyla 3 Ekim’de Açıyor…

akdeniz
411 Görüntülenme
Tiyatro Pera Sezonu “Herkes Tek Başına Ölür” Oyunuyla 3 Ekim’de Açıyor…

Tiyatro Pera bu sezon oyunlarını yeni ve kalıcı mekanı BlackOut Şişli Sahnesi’nde sergileyecek. Sezonu yeni oyun “Herkes Tek Başına Ölür” ile 3 Ekim’de Açıyor! Ekim ayında geçen sezondan “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” ve “Ben Senim” adlı oyunlarla birlikte  çocuk izleyiciler için “Güliver’in Maceraları” da sergilenecek.

Hans Fallada’nın “Herkes Tek Başına Ölür” romanından Nesrin Kazankaya’nın uyarlayıp yönettiği oyun 3 Ekim’de prömiyer yapıyor. Oyunda görev alan sanatçılar: Murat Göksu, Nesrin Kazankaya, Rüştü Onur Atilla, Başak Meşe, Zeynep Özden, Doğan Akdoğan, Oğuz İşçi, Dilşah Demir, Mustafa Sevim.

Çağdaş Alman edebiyatının önemli yazarlarından Hans Fallada’nın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı  “Herkes Tek Başına Ölür” adlı romanı, 2. Dünya Savaşı yılları Nazi Almanya’sına tanıklık etmekte.

Yıl 1940.  Berlin’de, sıradan bir işçi karı kocanın, Nazi yönetimine karşı yürüttükleri olağandışı ve alışılmadık direnişleri anlatılıyor. Otto ve Anna Quangel çifti, günlük, sıradan yaşamlarını sürdürürken cepheden gelen bir telgrafla aniden yaşamları alt üst olur, tek oğullarını savaşa kurban vermişlerdir. Yaşam artık eskisi gibi değildir. Karı koca, 200’den fazla, el yazısıyla yazılmış, Nazi karşıtı kartpostal ve mektupları, 1940-42 arasında Berlin’in dört bir yanına dağıtırlar. Kısa sürede polisiye bir takibin içinde bulurlar kendilerini.

Oyun, polisiye bir izlekte, sıradan, küçük insanların faşizme karşı tepkisizliklerini, korkularını, öfkelerini, ihbarcı ve işbirlikçi yaklaşımlarını ahlaki bakımdan sorgulamakta. Küçük insanın faşizmle imtihanı hüzün ve komedinin iç içe geçtiği naif bir anlatımla aktarılmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku

UA-133167482-1