Tiyatro Pera’dan Yeni Oyun: “Herkes Tek Başına Ölür”

editor
223 Görüntülenme
Tiyatro Pera’dan Yeni Oyun: “Herkes Tek Başına Ölür”

Tiyatro Pera bu sezon oyunlarını yeni ve kalıcı mekanı Şişli Black Out Sahnesi’nde sergileyecek. Sezonun açılış oyunu olan  “Herkes Tek Başına Ölür” oyunu sezon boyunca seyirciyle buluşacak.

Hans Fallada’nın“Herkes Tek Başına Ölür” romanından Nesrin Kazankaya’nın uyarlayıp yönettiği oyun, 3 Ekim’de prömiyer yaptı. Dramaturgisini Şafak Eruyar’ın, kostümünü Fatma Öztürk’ün, dekorunu Merve Yörük’ün, ışık ve yönetmen yardımcılığını Zeynep Özden’in  yaptığı oyunda görev alan sanatçılar: Murat Göksu, Nesrin Kazankaya, Rüştü Onur Atilla, Başak Meşe, Zeynep Özden, Doğan Akdoğan, Oğuz İşçi, Dilşah Demir, Mustafa Sevim.

Çağdaş Alman edebiyatının önemli yazarlarından Hans Fallada’nın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı  “Herkes Tek Başına Ölür” adlı romanı, 2. Dünya Savaşı yılları Nazi Almanya’sına tanıklık etmekte. Yıl 1940.  Berlin’de, sıradan bir işçi karı kocanın, Nazi yönetimine karşı yürüttükleri olağandışı ve alışılmadık direnişleri anlatılıyor. Otto ve Anna Quangel çifti, günlük, sıradan yaşamlarını sürdürürken cepheden gelen bir telgrafla aniden alt üst olur, tek oğullarını savaşa kurban vermişlerdir. Yaşam artık eskisi gibi değildir. Karı koca, 200’den fazla, el yazısıyla yazılmış, Nazi karşıtı kartpostal ve mektupları, 1940-42 arasında Berlin’in dört bir yanına dağıtırlar. Kısa sürede polisiye bir takibin içinde bulurlar kendilerini. Korkular içinde yönetilen, savaşın içinde giderek yoksullaşan Berlin halkı, muhbirler, serseriler, kumarbazlar, dolandırıcılardan oluşan bir fare ordusu gibi başkenti istila etmiştir. Ahlaki çöküş, manevi değerlerin yok oluşu artık had safhadadır. Oyun, polisiye bir izlekte, sıradan, küçük insanların faşizme karşı tepkisizliklerini, korkularını, öfkelerini, ihbarcı ve işbirlikçi yaklaşımlarını ahlaki bakımdan sorgulamakta. Küçük insanın faşizmle imtihanı hüzün ve komedinin iç içe geçtiği naif bir anlatımla aktarılmaktadır.

“Herkes Tek Başına Ölür” Oyunu Kasım Programı (Şişli BlackOut Sahnesi) :

2 Kasım Cuma Saat 20.30 

3 Kasım Cumartesi Saat 20.30 

4 Kasım Pazar Saat 18.30 

7 Kasım Çarşamba   Saat 20.30 

10 Kasım Cumartesi Saat 20.30 

11 Kasım Pazar Saat 18.30 

16 Kasım Cuma  Saat 20.30    

17 Kasım Cumartesi Saat 20.30 

18  Kasım Pazar Saat 18.30

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku