Tiyatro Sahnemize Sahip Çıkamadık…

editor
21 Görüntülenme
Tiyatro Sahnemize Sahip Çıkamadık…

Mask-Kara Tiyatrosu sahnesini kapatma riskiyle karşı karşıya. Aksaray’da bulunan Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde uzun yıllardır oyunlarını sahneleyen tiyatro, geldiğimiz noktada sahnesini kapatmak zorunda kaldığını açıklıyor. Sahnesini kapatmayıp, oyunlarına devam edebilmek için seyircilerden destek bekliyor. Mask-Kara Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu’nun seyircilerine çağrısı aşağıdaki gibidir.

Tiyatromuza, Sahnemize Sahip Çıkmak ve Elimizde Tutmak İçin Çok Uğraştık…Sahnemizi açık tutmak için olmayacak işler yaptık. Fakat nafile. Şer odaklarına bu kadar dayanabildik. Çünkü bizden kişiliğimizi, kimliğimizi teslim almak istediler. Bunu kabul edemezdik. İşte Orada dur dedik.  Bizi açlıkla terbiye etmeye kalktılar. Asla dedik. Tüm kuşatmalara karşı direndik. Bizler emeğin onuruyla var olan ve bu varlığımızı asla kimseye teslim etmeyen bir kimlik ve kişilikle var olduk. Bu varlığımızı da ne pahasına olursa olsun kimseye teslim etmeyiz.

Tüm bu nedenlerden dolayı kısa bir zamanda bir çıkış yolu bulamazsak Su Gösteri Sanatları Sahnesi’ni kapatmak zorunda kalacağız. Böyle bir cümleyi kurmanın ne kadar acı verici olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ama durum maalesef böyle.

Tiyatromuz  kurulduğu günden itibaren neler yapmış, isterseniz bir göz gezdirelim.
Mask-Kara Tiyatrosu 1994 yılında kuruldu. Kurulduğu günden buyana elliye yakın oyun sahneye koydu. Oyunlarını başta İstanbul olmak üzere, ülkenin birçok yerinde sergiledi. Defalarca uluslararası festivallere katıldı.

Mask-Kara Tiyatrosu, zaman zaman yaşadığı maddi olanaksızlıklara rağmen perdelerini hep açık tuttu. Oyunlarını oynamaya hiç ara vermedi. Çok para kazandı. Çok battı. Ama her defasında işini en iyi şekilde yapmaktan hiç geri durmadı.

Mask-Kara Tiyatrosu ülke tiyatrosuna, İstanbul, Fatih, Aksaray’da bulunan 240 koltuklu profesyonel bir sahne kazandırdı: “Su Gösteri Sanatları Sahnesi”.

Mask-Kara Tiyatrosu, bu kente, “Küçük Harfler Büyük Düşler” adında Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali kazandırdı. Bu Festivali 5 yıl gerçekleştirebildi.

Mask-Kara Tiyatrosu, bu Ülkeye Tiyatro Gazetesi’ni kazandırdı. Aylık tablot boy yayın yapan 32 sayfa 5.000 tirajı olan bir gazete. Türkiye’de bir ilk, belki dünyada da, bilemiyorum.

Mask-Kara Tiyatrosu, Tiyatro Gazetesi “ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ”ni bu ülkeye kazandırdı. İlkini 1 Aralık 2014 de gerçekleştirdi. Her yıl tiyatro adına iyi bir hareket gerçekleştirmiş, kişi veya kurumlara ödül veriyor.

Tiyatro ve Sinema dünyasına birçok oyuncu yetiştirdi.

Mask- Kara Tiyatrosu’nun  24 yıllık serüveni, özetle, böyle geçti. Hedefinde daha nice yıllar, nice projeler var… Bu projeleri gerçekleştirmek için hep seyircisinden güç alan Mask-Kara Tiyatrosu, son 5 yıldır, birçok tiyatro ile birlikte haksız ve adaletsiz bir uygulamaya maruz kalıyor. Kültür Bakanlığı’nın yarattığı bu haksız, adaletsiz ve eşitliksiz tutum maalesef tiyatromuzun, sahnemizin varlığını tehdit etmeye başladı.

Mask- Kara Tiyatrosu 24 yıllık serüveninde pek çok zorlukla karşı karşıya kaldı ama seyircisinin desteğiyle perdesini her daim açık tuttu. Yine zorlu bir sürecin içindeyiz ve bir kez daha, tek tek biriktirdiğimiz seyircilerimize “Tiyatrona, Sahnelerine Sahip Çık” diye sesleniyoruz. Çünkü biliyoruz ki yaptığımız her işte yanımızda olan seyircimiz bizi yine yalnız bırakmayacak ve aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.

Tiyatrona sahip çık;

Mask-Kara Tiyatrosu, Fatih Aksaray’da bulunan 240 koltuklu Su Gösteri Sanatları Sahnesi’ni kapatmamak için tüm oyunlarına blok satışlar düzenleyerek seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Başlattığımız bu kampanyaya destek ol, TİYATRONA SAHİP ÇIK!

Nurhan Uslu
Su Gösteri Sanatları Sahnesi
Genel Sanat Yönetmeni

KADIN ÖLÜLERİ, Nisan Ayı Oyun Tarihleri
22-29  Nisan Cumartesi Saat: 20:00
23-30 Nisan Pazar Saat: 15 :30

Su Gösteri Sanatları Sahnesi
İskender paşa mah. Vezir çeşmesi sk. No:3/ A – Fatih / İstanbul
(Pertevniyal Lisesi Arkası)
www.maskkara.com
0212-6218187

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku