Tiyatro Sahnesinde 3d Mapping Teknolojisi Türkiye’de İlk Defa!

editor
36 Görüntülenme
Tiyatro Sahnesinde 3d Mapping Teknolojisi Türkiye’de İlk Defa!

IMG_3887Yolcu Tiyatro seyircisi ile buluştuğu ilk oyun için, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang BORCHERT’ in “Kapıların Dışında” adlı oyununu, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.

Animasyonlarla gerçek oyuncuların iç içe geçtiği oyunda, dijital teknoloji bir fon olarak değil, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Oyuncuların, animasyonlar ile interaktif olarak sürekli iletişim halinde oldukları oyun, seyircilere bugüne kadar tiyatro sahnesinde yaşamadıkları farklı bir deneyim yaşatıyor.

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

Yönetmenliğini Ersin Umut GÜLER’in üstlendiği oyunun oyuncu kadrosunda Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN ve Ersin Umut GÜLER yer almaktadır.

3D Animasyonlar, Sound Desing ve Post Production Effective Stüdyoları tarafından yapılmakta, teknik malzemeler Visio–Vox tarafından sağlanmaktadır.

OYUN TARİHLERİ:IMG_3930
21 MART 20:30 ORTAKÖY AFİFE JALE SAHNESİ
24 MART 20:00 SARIYER TİYATRODA ŞENLİĞİ
25 MART 20:00 SÜLEYMAN DEMİREL KONFERANS SALONU / ÇANAKKALE
2 NİSAN 20:00 5. ULUSLARARASI ATAŞEHİR TİYATRO FESTİVALİ
4 NİSAN 20:30 SAHNE HAL / MECİDİYEKÖY
16 NİSAN 20:30 ORTAKÖY AFİFE JALE SAHNESİ
11 MAYIS 18:30 ORTAKÖY AFİFE JALE SAHNESİ

 HAYIR de!   Wolfgang BORCHERT
Sen. Makinanın başındaki adam ve atölyedeki adam. Sana yarın sana su boruları ve yemek kapları yapmayı bırakıp miğferler ve makinalı tüfekler yapmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!
Sen. Tezgahın ardındaki kız ve büroda çalışan kız. Yarın sana el bombaları doldurmanı ve keskin nişancı tüfeklerine dürbün takmanı emrederlerse,yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Hastasının başındaki hekim. Yarın sana cepheye gönderilecekler için sağlam raporu yazmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Havaalanındaki pilot. Yarın sana kentlerin tepesine yakıp yok eden bombalar yağdırmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!Sen Köydeki, sen kentteki. Yarın askere alma belgeleriyle kapına dikilirlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Yeryüzünün dört bir yanındaki tüm analar, yarın size askeri hastanelerde hemşirelik yapacak, yeni savaşlarda savaşacak çocuklar doğurmanızı emrederlerse, yapacağınız tek bir şey var:
HAYIR deyin! Analar, HAYIR deyin!Son hayvan-insanın son hayvansı çığlığı hiç duyulmadan, hiç yanıtlanmadan kan göllerinde boğulacak…
Bunların hepsi olacak, yarın, belki bu gece, eğer… eğer… eğer…
HAYIR demezseniz!

Wolfgang BORCHERT : 1921 yılında Hamburg’da doğdu, 20 yaşında ikinci dünya savaşı için askere alındı. Yaralandı, difteri, sarılık gibi hastalıklara yakalandı. Görüşlerinden dolayı cezaevine atıldı. Sonra bağışlandı, gene savaşa sokuldu; gene hastalandı, çürüğe çıkarıldığı sırada gene cezaevine atıldı. 1945’de serbest bırakılınca Hamburg Devlet Tiyatrosu’nda reji asistanlığı yaptı, 1947’de, bir İsviçre hastanesinde ( oyununun ilk oynanışından bir gün önce ) öldü ve oyununun 30 tiyatroda birden oynandığının haberini dahi alamadı. 26 yıllık hayata, öykü kitapları, şiirler ve tiyatro oyunu sığdırdı. Çağdaş Alman edebiyatını derinden etkiledi ve kendine silinmez bir yer edindi.

KAPILARIN DIŞINDA
YAZAN: Wolfgang BORCHERT
ÇEVİREN: Behçet NECATİGİL
YÖNETEN: Ersin Umut GÜLER
3D ANİMASYON, SOUND DESİNG, POST PRODUCTİON: Effective Stüdyoları
KOSTÜM TASARIMI: Ekip Çalışması
IŞIK TASARIMI: Alev TOPAL
MAKYAJ TASARIMI: Alev GÜNDÜZ
OYNAYANLAR: Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN, Ersin Umut GÜLER
AFİŞ / BROŞÜR TASARIMI: Şule ÖZTÜRK
KOSTÜM UYGULAMA: Gaye KIZILIŞIK
OYUN FOTOĞRAFLARI: Saygın SERDAROĞLU, Gürcan ÖZTÜRK

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku