Gündelik hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız kadına şiddet ve onun yansımalarını irdeleyerek,  sosyal hayatta kadın varlığının ötekileştirilmesinin sonuçlarını bütün çıplaklığı ile gözler önüne seren “Kiminle Konuşuyorsun?” yaşanmış olaylardan yola çıkarak seyirci ile buluşmaktadır.

guncel-afis3

Günümüzde sosyal refahın ve eğitim düzeyinin artması, başta ülkemizde olmak üzere dünyanın hemen hemen bütün coğrafyalarında yaşam kalitesini üst seviyeye çekmektedir. Lakin bu artış özellikle ata erkil toplumlarda kadın varlığına müspet bir sosyal bir statü kazandırmaktan yoksun kalmaktadır.

Ne yazık ki erkeklerin hayatın bütün alanlarında kadın üzerinde oluşturdukları baskı ve zulümler günden güne daha da artarak devam etmekte ve özellikle ekonomik kazanımları artan kadınların eğitim ve yaşam kalitesi düzeyine bakmaksızın kamunun gözleri önünde başta kadın cinayetleri olmak üzere taciz, tecavüz, ötekileştirme ve itibarsızlaştırma devam etmektedir.

“Kiminle Konuşuyorsun?” kadına şiddeti ve kadının toplumdan dışlanmasını anlatarak sosyal bir mesaj ile seyircilerde bir farkındalık yarattıktan sonra, konunun toplumun bütün katmanlarında çözüme kavuşmasında önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu elim konunun toplum gündeminden düşmemesi ve eğitimde reformlar yaparak çocuklarımızın gelecek adına daha da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Toplumsal geleneklerin ve kendine özgü yaşam koşullarının etkisiyle hukuk sistemimizde kendine yer etmiş; İyi hal indirimleri, tahrik indirimleri ve emsal dava indirimleri kavramlarının yok sayılması ve adalet yapımızın kadın aleyhtarlığı kararlarından dönmesi gerekmektedir.

Oyun, 8 Aralık Perşembe, 20.30’da İkincikat Karaköy’de.

Yazan: Serkan Aksu, Uyarlayan ve Yöneten: Eraslan Sağlam, Müzik: Emrah Can Yaylı, Işık: Ekremcan Arslandağ, Oyuncular: Aynur Sağır, Serkan Aksu, Başak Çolpan, Serkan Ortaç, Reji Asistanı: Başak Aygün, Grafik Tasarım: Fatih Pınarbaşı, Fotoğraf: Abdullah Bozoğlan, Yapım: Serkan Aksu(TİŞA YAPIM)

 

www.tiyatroşehrinazizleri.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here