Tiyatrocuya gözaltında sekiz saat sorgu!

editor
994 Görüntülenme

Hamburg’daki bir tiyatronun yöneticisi olan Almanya vatandaşı Mahmut Canbay’ın İzmir’de gözaltıyken sekiz saat ifadesinin alındığı belirtildi.

13. Türkiye Tiyatro Buluşması’na katılmak için Hamburg’dan İzmir’e gelen tiyatrocu Mahmut Canbay, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda dün gözaltına alınmıştı.

Hamburger Abendblatt gazetesinin haberine göre, İzmir’deki bir tiyatro festivaline gitmek üzere bir grup gençle birlikte Türkiye’ye giden Mahmut Canbay’ın ülkeye giriş yaparken gözaltına alındığı ve sekiz saat süren bir sorgunun ardından Köln uçağına bindirilip Almanya’ya geri gönderildiği kaydedildi.

Erdoğan karikatürü soruldu

Hamburg’daki Mut! Theater’in yöneticisi Canbay, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, avukat talebinin reddedildiğini ve sorguda akıllı telefonunun şifresini girmeye zorlandığını söyledi. Canbay, daha sonra telefonundaki özel e-mail, yazışma ve rehberinin tamamının incelendiğini belirtti. Canbay, özellikle kendisine WhatsApp üzerinden gönderilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir diktatör olarak resmeden karikatür üzerine sorular yöneltildiğini ve bu karikatürü neden silmediğinin sorulduğunu kaydetti.

 

Kaynak:http://www.tiyatrodergisi.com.tr/tiyatro-oyuncusu-mahmut-canbaya-havaalaninda-polis-engeli.html

İlgili haberimiz:http://www.tiyatrodergisi.com.tr/tiyatro-oyuncusu-mahmut-canbaya-havaalaninda-polis-engeli.html

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku