Tiyatrolar ‘devlet desteği’ni tartışıyor… Gülay Say: “Sistemdeki yanlılık desteğe yansıyor”

editor
2273 Görüntülenme

Son yıllarda çok tartışılan konulardan biri “özel tiyatrolara devlet desteği”... 1982 yılından bu yana, her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “özel tiyatrolara” yapılan yardımları belirleyen kriterler, son yıllarda daha çok ve farklı veçheleriyle sorgulanıyor. Önceleri daha çok ekonomik, estetik ve etik boyutlarıyla gündeme gelen bu tartışma, son yıllarda ideolojik/politik boyutlarının belirleyici olduğu bir tartışma zemininde ilerliyor.

Bu yıl, Kültür Ve Turizm Bakanlığı 6 milyon 102 bin TL’lik “rekor bir bütçeyi” özel tiyatrolara aktardığını açıkladı. Ancak, kırılan bu rekor da tartışmaları dindirmeye yetmedi! Biz de konunun muhataplarına, özel tiyatroların temsilcilerine bir kaç soru yönelterek görüşlerini almak ve tartışmaya katkı sunmak istedik.

***

Bugün, Yabancı Sahne’den Gülay Sayın sorularımıza verdiği yanıtları paylaşıyoruz okurlarımızla:

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘devlet desteği’ için başvuru yaptınız mı? Başvurunuz nasıl sonuçlandı?

Gülay Say: Bir kereye mahsus olmak üzere başvuru yaptık ve olumsuz yanıt aldık.

Son yıllarda yaşanan politik, toplumsal ve kültürel yarılmanın tiyatro alanına da sıçradığını ve devlet yardımlarının da bu yarılma ekseninde şekillendiği yönünde ciddi bir tartışma yaşanıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gülay Say: Genel görüş ve gözlemimiz şu ki, sistemde varolan yanlılıktan dolayı, destek sunulan tiyatro eserleri (hepsini kapsamama durumu da ara ara gözleniyor) bu çerçeve kapsamında şekilleniyor.

Genel olarak tiyatrolara devlet desteği ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Gülay Say: Varolan ve gelecekte var olacak olan özel tiyatrolara destek, kültürel anlamda devletin en büyük görevlerinden biri aslında. Bu nedenle, topluma, geleceğe, gelecek nesile değer katacak olan sanatın her alanına, devletin her türlü destekten kaçınmaması, en önemli olgulardan biri.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku