Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: “Temsiliyetimizin Olmadığı Bir Kurulun Meşruiyeti Tartışmalıdır”

editor
1879 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlede Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde tiyatro camiasından isimlerle gerçekleştirilen toplantıların ikincisi bugün gerçekleştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy başkanlığında düzenlenecek toplantıya Bakan yardımcısı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Telif Hakları Müdürü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü katılacak. Toplantıya tiyatro dünyasından Enis Ergün, Mert Fırat, Behzat Uygur, Mahir İpek, Erdal Beşikçioğlu, Nedim Saban, Volkan Severcan, Sercan Gidişoğlu, Kerem Yılmaz, Ahmet Yenilmez, Nazlı Çığa, Özlem Daltaban ve Emre Kınay’ın davet edildiği öğrenildi.

İlk toplantıya davet edilmeyen Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, ikinci toplantıya da davet edilmedi. Türkiye’nin dört bir yanında örgütlenen ve 500’ün üzerinde tiyatro topluluğunu bünyesinde toplayan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, konuyla ilgili bir bildiri yayınladı.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin bildirisi şöyle:

TİYATRO, ANTİDEMOKRATİK YÖNTEMLERLE YAŞATILAMAZ!

Nisan ayından bu yana devam edegelen zorlu süreçte, Türkiye’nin her tarafından yüzlerce bağımsız tiyatronun hak temelli mücadelesinde ve çözüm arayışında sesi olan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, bu temsiliyeti görmezden gelinerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen tiyatro politikası oluşturma sürecinin ısrarla dışında bırakılmaktadır.


Metropollerde faaliyet gösteren bağımsız tiyatro ekiplerinin yanı sıra Anadolu’da tiyatroyu var eden tiyatro topluluklarının gönüllü katkıları ve ortak akıllarıyla, tiyatromuzun sorunlarını çözmeye ve toplumsal diyaloğu oluşturmaya çaba gösteren Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin temsiliyetinin olmadığı bir Tiyatro Kurulu’nun da tüm tiyatro emekçilerini temsilden yoksun olduğu, dolayısıyla meşruiyetinin baştan tartışmalı olduğu açıktır.


Meslektaşlarımızı ve tiyatro örgütlerini, Anadolu’nun dört bir yanından tiyatro emekçilerinin söz hakkını görmezden gelen bu yapılanma konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na uyarıda bulunmaya ve temsiliyetimizin görünür kılınması yönünde baskı oluşturmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

TİYATROMUZ YAŞASIN İNİSİYATİFİ

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku