Broadway’in en prestijli ödüllerinden olan “Tony Ödülleri 2016” adayları belli oldu. Kazananlar 12 Haziran’da Beacon Tiyatrosu’nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

En İyi Oyun kategorisi adayı 4 oyun şöyle;

The Humans

The Humans
Bu senenin ses getiren yapımlarının başında Helen Hayes Tiyatrosu’nun “The Humans” adlı yapımı geliyor. Joe Mantello tarafından yönetilen oyun, ödül gecesinde 6 kategoride yarışacak. Yapım, En İyi Oyun başta olmak üzere En İyi Yönetmen (Joe Mantello), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Reed Birney), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jayne Houdyshell), En İyi Işık Tasarımı (Justin Townsend) ve En İyi Sahne Tasarımı (David Zinn) kategorilerinde aday gösteriliyor. Stephan Karam tarafından kaleme alınan oyun trajikomik olaylara sahne oluyor: Blake ailesinin üyeleri kopuk bir şekilde hayatlarına devam etmektedir. Ta ki bir araya gelecekleri bu şükran gününe kadar… Bütün aile üyeleri bu kısa tatil için toplanıyor ve olaylar gelişiyor.

Eclipsed

Eclipsed
Golden Tiyatrosu’nun mart ayında prömiyer yapan oyunu “Eclipsed” ödül gecesi için 6 dalda aday gösteriliyor. Oscar ödüllü oyuncu Lupita Nyong’o’nun başrolünü üstlendiği oyun Danai Gurira tarafından kaleme alındı ve Liesl Tommy tarafından yönetiliyor. Oyun Liberyalı 5 kadının ayaklanarak bir araya gelişini konu alıyor. Umut, nükte ve direnç kavramları etrafında şekillenen oyun gecede En İyi Oyun, En İyi Kadın Başrol Oyuncusu (Lupita Nyong’o) , En İyi Yönetmen (Liesl Tommy), En İyi Kostüm Tasarımı (Clint Ramos) kategorilerinde yarışacak. Bunların yanı sıra En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ise oyunu Saycon Sengbloh ve Pascale Armand temsil edecek.

King

King Charles III
Kraliçe öldü. Yıllarca süren bekleyişin ardından Prens Charles tahtı ele geçirdi. Peki ya yönetmek? Tartışma yaratan bu yeni oyun taçların ardındaki insanları, demokrasinin yazısız kurallarını ve İngiltere’nin en ünlü ailesinin algılarını keşfetmeye odaklanıyor. Metni Mike Bartlet’e ait olan yapım Music Box tiyatrosu çatısı altında gösterimlerini tamamladı. Oyun 2016 Tony Ödülleri için 5 dalda aday gösteriliyor. Bu kategoriler ise şöyle sıralanıyor; En İyi Oyun, En İyi Erkek Başrol (Tim Pigott-Smith), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Richard Goulding), En İyi Kostüm Tasarımı (Tom Scutt) ve En İyi Yönetmen (Rupert Goold).

The Father

The Father
Tony ödüllü oyuncu Frank Langella’nın da yer aldığı güçlü kadrosuyla The Father 2016 yılında 2 dalda yarışacak. Samuel J. Friedman tiyatrosunda hayat bulan metin Florian Zeller’a ait. Doug Huges tarafından yönetilen oyun 80 yaşında bir emekli dansçının hayatını konu alıyor. Kızı Anne ve damadı Antoine ile aynı evde yaşamaktadır. Ya da belki de kızı Londra’da yeni sevgilisi Pierre ile yaşayan emekli bir mühendistir… Bir gerçek varsa, o hala pijamalarını giymekte ve saatini sürekli olarak bulamamaktadır. Bu yaşlı adamın kontrolü kaybetme kaygısına şahit olduğumuz oyun bu sene En İyi Oyun ve En İyi Erkek Başrol (Frank Langella) kategorilerinde temsil edilecek.

2016 yılı müzikal alanında büyük çekişmelere sahne olacak. En İyi Müzikal Ödülü için 5 iddialı yapım yarışacak;

Bright Star

Bright Star
Cort Tiyatrosu’nun bu sene ses getiren yepyeni yapımı Bright Star, gerçek bir öykü. Eddie Brickel ve Steve Martin tarafından kaleme alınan müzikal 1920’lerin, 1940’ların Güney Amerika’sında geçen coşkulu bir aşk ve kefaret hikâyesini anlatıyor. Başarılı yapım “En karanlık gökyüzünde bile, her zaman bir parlak yıldız vardır.” diyerek, umudu hatırlatıyor. Yapım Walter Bobbie tarafından yönetiliyor. Kalabalık bir kadroya sahip olan müzikal gecede 5 kategoride temsil edilecek. Liste şöyle; En İyi Müzikal, En İyi Müzikal Kitabı (Steve Martin), Tiyatro İçin Yazılmış En İyi Şarkı ( Müzik: Steve Martin ve Edie Brickell / Söz: Edie Brickell), En İyi Erkek Müzikal Başrol Oyuncusu (Carmen Cuscak), En İyi Orkestrasyon (August Eriksmoen)

HamiltonHamilton
2016 yılının belki de en dikkat çeken yapımı Hamilton, geceye 16 dalda adaylıkla katılacak. Başarılı müzikal In the Hights’ın yaratım ekibinin elinden çıkan Hamilton, Alexander Hamilton’ın hayatını konu alıyor. Ailesinin dağılmasının ardından Amerika’ya göçmen olarak gitmek zorunda kalan bu kavgacı genç, Amerika’yı tamamen değiştirecek ve ilelebet hatırlanacaktır. Yapımın yarışacağı kategoriler şöyle; En İyi Müzikal, En İyi Müzikal Kitabı (Lin-Manuel Miranda) , Tiyatro İçin Yazılan En İyi Orijinal Şarkı ( Söz/Müzik: Lin-Manuel Miranda), En İyi Erkek Müzikal Başrol Oyuncusu ( Lin-Manuel Miranda), En İyi Erkek Müzikal Başrol Oyuncusu (Leslie Odom, Jr.), En İyi Kadın Müzikal Başrol Oyuncusu (Phillipa Soo), En İyi Yardımcı Erkek Müzikal Oyuncusu (Daveed Diggs), En İyi Yardımcı Erkek Müzikal Oyuncusu (Jonathan Groff),  En İyi Yardımcı Erkek Müzikal Oyuncusu (Christopher Jackson), En İyi Yardımcı Kadın Müzikal Oyuncusu (Renée Elise Goldsberry), Müzikal Dalında En İyi Sahne Tasarımı (David Korins), Müzikal Dalında En İyi Kostüm Tasarımı (Paul Tazewell), Müzikal Dalında En İyi Işık Tasarımı (Howell Binkley), Müzikal Dalında En İyi Yönetmen ( Thomas Kail), En İyi Koreografi (Andy Blankenbuehler), En İyi Orkestrasyon (Alex Lacamoire)

School Of Rock

School of Rock
2003 yapımı aynı isimli filmden yola çıkan müzikal Winter Garden Tiyatrosu’nun 2015 yapımı. Julian Fellowes tarafından kaleme alınan müzikal, Laurence Connor tarafından yönetiliyor. Bu sene ödül gecesinde En İyi Müzikal, En İyi Müzikal Kitabı, Tiyatro için Yazılmış En İyi Şarkı (Muzik: Andrew Lloyd Webber Söz: Glenn Slater), En İyi Erkek Müzikal Başrol Oyuncusu (Alex Brightman) olarak 4 ayrı kategoride yarışacak olan yapım oldukça komik olaylara sahne oluyor. Bir rock grubundan atıldıktan sonra kendine yeni bir hayat çizmek isteyen Dewey Finn’in oldukça katı ve özel bir okulda vekil öğretmen olarak çalışmaya başlamasının ardından işler gittikçe komik bir hal almaya başlar. Okulun öğrencilerinden koca bir rock grubu yaratan bu çılgın öğretmen seyircilere keyifli dakikalar sunuyor.

PlaybillShuffle Along, or, the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Nisan ayında Music Box Tiyatrosu’nda prömiyer yapmış olan müzikal, aslında bir geri dönüş yapımı. 1921 yılında beklenmedik bir şekilde hit olan müzikal, 2016 yılında geri dönüş yapıyor. 1921 yılında yayınlanan Flournoy Miller ve Aubrey Lyles tarafından kaleme alınan kitaptan uyarlanan oyun, Shuffle Along’un orijinal yapım sürecine, süreçteki zorluklara, yapımın Broadway’deki etkisine ve mücadele ilişkilerine odaklanıyor. Müzikal 10 dalda aday gösterildi ve bu kategoriler şöyle; En İyi Müzikal, En İyi Müzikal Kitabı, En İyi Müzikal Yardımcı Erkek Oyuncu (Brandon Victor Dixon), En İyi Müzikal Yardımcı Kadın Oyuncu (Adrienne Warren), En İyi Müzikal Sahne Tasarımı (Santo Loquasto), En İyi Müzikal Kostüm Tasarımı (Ann Roth), En İyi Müzikal Işık Tasarımı (Jules Fisher & Peggy Eisenhauer), En İyi Müzikal Yönetmeni (George C. Wolfe), En İyi Koreografi (Savion Glover), En İyi Orkestrasyon (Daryl Waters).

Waitress

Waitress
2007 yapımı Adrienne Shelly tarafından yazılan aynı isimli filmden uyarlanan müzikal, bir garson ve harika bir tart ustası olan Jenna’nın hikâyesini anlatıyor. Aşksız evliliğinden kaçmanın bir yolunu arayan Jenna, kasabanın yakınında düzenlenen yemek yarışmasında katılacak ve hayatı değişecektir. Eğlenceli müzikal Brooks Atkinson Tiyatrosu’nda prömiyerini yaptı. Ödül gecesinde ise En İyi Müzikal, Tiyatro için Yazılmış En İyi Şarkı (Söz/Müzik: Sara Bareilles), En İyi Müzikal Kadın Başrol Oyuncusu (Jessie Mueller), En İyi Müzikal Erkek Yardımcı Oyuncu (Christopher Fitzgerald) olmak üzere 4 dalda temsil edilecek.

Diğer dallardaki adaylıklar ve ayrıntılar için: http://www.tonyawards.com/en_US/nominees/index.html

Haber: Gökçe Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here