Çağla Coşkun

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun yeni oyunu “Topuklu Terlik Süt Yapar”, geçtiğimiz haftalarda seyircisiyle buluştu. Figen Şakacı’nın “Pala Hayriye” romanındaki “Pişti” hikâyesinden tiyatroya uyarladığı oyunun yönetmenliğini Görkem Şarkan üstleniyor. Oyunun kadrosunda ise, Yeşim Koçak, Durul Bazan, Ali İl, Füsun Kostak, İpek Türktan Kaynak ve Mert Aykul gibi önemli isimler yer alıyor.

“Pala Hayriye” ve “Bitirgen” romanlarıyla tanınan Figen Şakacı, modern Türk edebiyatının en güzel kadın seslerinden biri. Şakacı, bahsettiğim iki romanında, ergenlikteki bir kız çocuğunun büyüme ve kadın olma hikâyesini anlatıyor. Esprili, samimi bir dili var. Hani derler ya güldürürken düşündürüyor diye, tam olarak öyle işte! Pala Hayriye’nin hikâyesi, kadınca varoluşun, direnmenin, savaşmanın ve tutunabilmenin hikâyesi… Etkileyici ve dokunaklı… Pala Hayriye ile hâlâ tanışmadıysanız, acele edin.

Şimdi oyuna dönelim…

“Topuklu Terlik Süt Yapar”, 40’lı yaşlarına merdiven dayamış, kimsesiz, toplumsal cinsiyet rolleriyle savaşan, anne olmakla ilgili karar verme aşamasındaki bir kadının, Müjde’nin hikâyesi. Bir muayenehanede başlayan oyun, geçmişe dönüşlerle devam ediyor. Müjde’nin kararsızlığı, içinde olduğu duruma sıkışıp kalmışlığı, gel-gitleri mizahi bir dille veriliyor. Mizahi dil diyorsam, katıla katıla güleceğiniz bir hikâyeden bahsetmiyorum. Onun hikâyesi, aslında biraz kara komedi. Hamile bir kadının, karnındaki bebekle ilgili karar aşamasındaki durumu, geçmişe dönüşleri, iç hesaplaşmaları ve hesaplaşamadıklarının acıklı komedisi…

Sahne tasarımının kusursuzluğuna özellikle değinmek istiyorum. Geriye dönüşler, başarılı bir sahne tasarımıyla hızlıca ve eksiksiz yapılıyor. Duvardaki “Guernica” tablosu ise, bu sefer bir kadının iç savaşını temsil edermişcesiene  orada duruyor ve Müjde’yi izliyor.

Müjde’yi oynayan Yeşim Koçak’ın performansı fevkaladenin fevkinde. Durul Bazan, her zamanki gibi muhteşem. Ali İl, Mert Aykul, Füsun Kostak ve İpek Türktan Kaynak da çok başarılılar.

Müjde’nin hikâyesinin üzerinden kadın-erkek, aile ve arkadaşlık ilişkilerine de değinen “Topuklu Terlik Süt Yapar”, sezonun dikkat çeken oyunlarından biri. Bu eğlenceli oyunu izlemek isterseniz tarihleri için Aysa Tiyatro’nun Facebook hesabını takip edebilirsiniz.

Sizce o çocuk doğmalı mı doğmamalı mı?

Bir de, topuklu terlik süt yapar mı gerçekten? Neden ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here