Toron Karacaoğlu’nu da Yitirdik…

editor
346 Görüntülenme
Toron Karacaoğlu’nu da Yitirdik…

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu yaşamını yitirdi.

Ünlü sanatçı Toron Karacaoğlu tatilini geçirdiği Ayvalık’ın Altınoluk beldesinde yaşamını yitirdi. Karacaoğlu cuma günü öğle namazını müteakip Altınoluk’ta toprağa verilecek.

TORON KARACAOĞLU KİMDİR?
Toron Karacaoğlu 20 Ağustos 1930’da Bursa’nın Mudanya ilçesinde doğdu. Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947 yılında İstanbul’a gelen Karacaoğlu, sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde başladı. Üç yıl süreyle İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitim aldı. Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca, bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. 150 kadar oyunda rol aldı. 1980’de emekliliğinin ardından Berlin’de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı.

1985 yılında Türkiye’ye dönerek, Tiyatrokare, Tiyatro Kedi gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı, 1995’te yaş haddinden emekli oldu. Toron Karacaoğlu ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Sanatçı, Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi başta olmak üzere birçok filminde Cüneyt Arkın’ı seslendirmiştir. Toron Karacaoğlu 2014-2015 sezonunda İstanbul Kumpanyası’nın İşgüzar oyununda proje danışmanlığı yaptı. Toron Karacaoğlu 2014 yılında kurulan Erbulak Evi’nde oyunculuk alanında eğitmenlik yaptı.

ÖDÜLLERİ
15. Afife Tiyatro Ödülleri : “Yılın En Başarılı Müzikal/Komedi Erkek Oyuncusu” – İstanbul Hatırası – İstanbul B.B. Şehir Tiyatrosu
14. Afife Tiyatro Ödülleri Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü,
2010 Sadri Alışık Onur Ödülü,
2005 Avni Dilligil Ödülü,
Selim Naşit Usta Erkek Oyuncu Ödülü,
En İyi Yardımcı Oyuncu, İstanbul’un Gözleri Mahmur
‘Dünya Tiyatrolar Günü’, Usta Erkek Oyuncu

OYNADIĞI OYUNLAR
Yedi Hamlet, Köy Düğünü, Sis, Buzdolabı, Benim Üç Meleğim, Aşk Mektupları, Ferhat İle Şirin, Yarısı, Günden Geceye, Müfettiş, Zeki Müren Müzikali, Kendi Gök Kubbemiz, Bizans Düştü, Leyla ile Mecnun, Kiralık Konak, Düşüş, İstanbul Hatırası, Söyle Geleyim mi Gelmeyeyim mi, Sokrates Savunuyor.

FİLMLERİ
Malkoçoğlu, Habis Ruhlar, Afife Jale, Yeter Anne, Bir Dilim Aşk, Beyaz Melek, AROG

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku