Toronto’da Ortadoğu Tiyatro Fotoğrafları Sergisi

editor
717 Görüntülenme

Toronto’da açılan “Ortadoğu Tiyatro Fotoğrafları Sergisi” ile ilgili olarak  Mimesis Haber Portalı’nda yayınlanan haberi okurlarımızla paylaşıyoruz:

Toronto Üniversitesi’nde Drama, Tiyatro ve Performans Çalışmaları Merkezi’nde 11 Ocak-1 Mayıs 2019 tarihleri arasında ziyarete açık kalan Ortadoğu Tiyatro Sergisi, Kanada’da bu alanda yapılan ilk sergi olma özelliğine sahip. İranlı tiyatro araştırmacısı Marjan Moosavi’nin küratörlüğünü üstlendiği sergide 7 Ortadoğu ülkesinde 1950-1970 arasında yapılmış tiyatro performanslarına dair fotoğraflar yer aldı.

Sergi, Ortadoğu’da yapılmış bazı teatral çalışmaların, uyarlamaların, geleneksel performansların ve alandaki öncü kadınların görünür olmasına vesile olduğu için önem taşıyordu. Görseller, Kanadalı izleyicinin Ortadoğu’daki performans sanatı tarihine göz atmasını sağlaması ve bu ülkelere ait dile getirilmeyen sanatsal ve kültürel uygulamaların sunulması açısından çarpıcıydı. Ortadoğu’nun kültürel ve sanatsal geçmişi, genellikle Batılılar tarafından görmezden geliniyor veya unutuluyor. Marjan Moosavi bu Batı ideolojisini etkinlik broşüründe şöyle açıklıyor: “Ortadoğu’nun bir imaj sorunu var, bu nedenle Ortadoğu’daki tiyatro karşıtı ön yargıları ve performans sanatları tarihindeki eksikleri Ortadoğu’nun performans geleneklerinden daha iyi biliyoruz.” Sergi Ortadoğu’nun, kültürünün ve insanlarının Batılı gözlerdeki yansımasını değiştirmek istiyor.

Marjan Moosavi with Don Rubin and Patricia Keeney. Photo by Matt Jones.

Küratör dışında sergiye katkıda bulunan isimler şöyle: Dina Amin (Mısır), Amir Al-Azraki ve Sa’d Aziz Abdol-Saheb (Irak), Deniz Başar (Türkiye), Meisoun Ali, (Suriye), Machhour Mustapha ve Majdi Bou-Matar (Lübnan) ve Samer Al-Saber ve Kamel El-Basha (Filistin). Sergi Drama, Tiyatro ve Performans Çalışmaları Merkezi, Hart House Good Ideas Fund, Profesör Stephen Johnson ve Bahman Koosha’nın sponsorluğunda gerçekleşti.

Tiyatro eğitiminde çeşitliliğe dair bir platform oluşturmak adına oldukça önemli bir girişim olan bu sergi, Toronto Üniversitesi’nin Drama, Tiyatro ve Performans Çalışmaları Merkezi lobisinde 1 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyarete açık kaldı.

Poster of the Exhibition

 

Kaynak: Theatre Times

Haberin Linki: http://www.mimesis-dergi.org/2019/05/torontoda-orta-dogu-tiyatro-fotograflari-sergisi/

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku