Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Karadeniz Tiyatro Festivali’ne günler kaldı.

editor
34 Görüntülenme
Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Karadeniz Tiyatro Festivali’ne günler kaldı.

2 Mayıs 2015 Cumartesi günü Meydan Parkı’ndaki konuşmalar ve sokak etkinliklerinin ardından yapılacak olan kortej yürüyüşüyle başlayacak olan Festival’in 3 Mayıs 2015 Tarihli açılış oyunları; İran’ı temsilen Hüseyin Kazaz Sahnesi 17:00’da, Tiyatro Carbon’un “Pasifik Okyanusu”,  Sivas Devlet Tiyatrosu’nun “Kanlı Düğün” adlı oyunu olacak. Haluk Ongan Sahnesi’nde oynayacak olan “Kanlı Düğün”, saat 20:00’de başlayacak.

İran Tiyatro Carbon’un oynayacağı “Pasifik Okyanusu”nun konusu; İranlı bir çift Mashhad şehrinden İstanbul’a göç etmeye karar verir. Çift müzisyendir ve bir İran yerel müzik aleti olan Dotar’ı çalmaktadırlar. Oyunda, çiftin İstanbul’a gelmesinden sonra başlarından geçen olaylar anlatılmaktadır.

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun oynayacağı Kanlı Düğün’ün konusu ise; İspanyol yazar Federico Garcia Lorca’nın “Köy Trajedileri Üçlemesi”nin ilk oyunudur. 1932’de yazılan oyun aşk, özgürlük gibi insan doğasına ait kavramların töreyle, toplumsal kurallarla çatışmasını ve bu çatışmanın neden olduğu yıkımı ele alır. Yazgı, kaçılamayan, değişmeyen, mutlak olandır. Lorca, ölüme yazgılı hayatların karanlık dünyasını şiirsel bir dille anlatır. Ve ölüm, bir dilenci kadın kılığında yazgının yolunu çizer.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku