Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun Uluslararası Karadeniz Festivali’ne geri sayım başladı.

Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun geleneksel Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali için hazırlıklar başladı.

İlk yapıldığı tarihlerde Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali adıyla kapılarını açan Trabzon Devlet Tiyatrosu, 16-25 Mayıs 2000 yılında festivale Moldova, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’dan gelen tiyatro gruplarıyla, Trabzon’un kültür sanat beşiği olmasına önemli ölçüde katkı sağlamıştı.

Trabzon Devlet Tiyatrosu artık sadece Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri değil, tüm medeniyetleri kültür sanat ve oyunculukları ile Trabzon’a taşıyor. Bu yıl 16. Düzenlenecek olan Uluslar Arası Karadeniz Tiyatro Festivali 02-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Birkan Görgün’ün dün yapmış olduğu bir röportajda festivalle ilgili ifadeleri ise dikkat çekti.

Görgün; ‘İlk festival yapılırken bu noktalara gelineceğini kimse düşünmüyordu. Hatta ilginçtir festival bir defaya mahsus olmak üzere yapılmıştı. Bugün bizler 16. Festivale hazırlanıyoruz. Amacımız elbette sanata hizmet. Ama öncelikli vazife gördüğümüz konulardan biri de; Tiyatroyu severken Trabzon’u tanıtmak. Bu konuda da başarılı olduğumuza ama her festival bir üst eşiğe yaklaştığımızı gözlemliyoruz. Öyle ki birçok bölgemizde festivallerimiz yapılmasına rağmen, bize gelen tepkiler hep olumlu hep festival ruhunun ayyuka çıktığı tek bölgenin Trabzon olduğu şeklinde.’ İfadelerinde bulundu.

16. Uluslar Arası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne bu yıl katılım gösterecek olan ülkeler Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği basın toplantısıyla beraber sanatseverlerle duyurulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here