Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik tarafından oyuncu Tuncer Yığcı’nın sosyal medya üzerinde paylaştığı bir yorumuna yönelik başlatılan soruşturma TBMM gündemine de taşındı, Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun konuya ilişkin iki haberini sunuyoruz.

Facebook hesabından ‘Ordu… Göreve…’ diye yazdığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan oyuncu Tuncer Yığcı konuştu.

Ankara Devlet Tiyatrosu (DT) oyuncusu Tuncer Yığcı, Ankara Ekin Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak Ordu’ya turnedeyken, kişisel Facebook hesabından yazdığı “Ordu… Göreve…” sözleri nedeniyle, DT Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’in hakkında açtığı soruşturmaya ilişkin, “Türkiye’de sanata yönelik barbarca girişimlerin yürütüldüğü bir ortamda tiyatro hareketi ulusal bir dava haline gelmiştir. Tüm Türkhalkını göreve davet ediyorum” dedi.

Yığcı, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “16 Ekim 2014 tarihinde, Ankara Ekin Tiyatrosu’nun ‘Söz Meclisten İçeri’ adlı oyunuyla Ordu’ya turneye gittik. Ben bu oyunda konuk oyuncu olarak yer alıyorum. Esprili bir dille söylemem gerekirse, o turnede Ordu, görevini yaptı. 1 Aralık tarihinden itibaren de Antalya’dan başlayarak,İzmir’e doğru bölgelerde turnede

olacağız. O nedenle Antalya da, Manavgat da, Alanya da İzmir de göreve diyorum. Türkiye’de sanatayönelik barbarca girişimlerin yürütüldüğü bir ortamda tiyatro hareketi ulusal bir dava haline gelmiştir. Bu nedenle tüm Türkiye’yi göreve davet ediyorum” görüşlerini paylaştı. Yığcı, esprili bir dille yazdığı bu sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendiğinde önce güldüğünü sonra öfkelendiğini belirterek yine esprili bir ifadeyle şunları söyledi:

“Sonra da kuyudan taşı çıkarmaya koyuldum… Ben Trabzonluyum. Ankara’dan Trabzon’a gitmek istediğimde Ordu’yu nasıl pas geçerim diye kara kara düşünüyorum. Son aldığım haberlere göre Ordu’nun arka tarafına bir tünel yapılmaktaymış, o tünelin bitmesini mi beklesem acaba?”

Yüceer Meclis gündemine taşıdı
Öte yandan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Bakan Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde,
“Birecik tarafından, oyuncu Yığcı hakkında açılan disiplin soruşturmasının sonucu ne olmuştur? Birecik, göreve geldiğinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç oyuncu hakkında disiplin soruşturması başlatılmasını istemiştir? Soruşturmaların gerekçesi nedir? Birecik, hakkında bakanlığınıza şimdiye kadar kaç şikâyet gelmiştir? Şikâyetlerin konusu nedir? DT Disiplin Kurulu’nun söz konusu soruşturmayı ‘içinden çıkılamazhal aldığı’ gerekçesiyle Bakanlık Teftiş Kurulu’na gönderdiği iddiası doğru mudur? İçinden çıkılamaz hal nedir? Ordu’da turnedeolan bir oyuncunun kendi sosyal medya hesabından esprili bir dille, ‘Ordu… Göreve…’ yazmasının neresi yanlıştır? DT oyuncularınınsosyal medya üzerinden espri yapmaya hakkı yok mudur? Bu tahammülsüzlük nedendir?” diye sordu.

Kaynak: Selda Güneysu, Cumhuriyet

Selda Güneysu: ‘Ordu.Göreve’ Esprisi Suç Oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here