TURGUT ÖZAKMAN’I DA KAYBETTİK

editor
47 Görüntülenme
TURGUT ÖZAKMAN’I DA KAYBETTİK

1380371103Oyun yazarı ve Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdür’ü Turgut Özakman, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede bugün (28 Eylül) öğlen saatlerinde kalp durması nedeniyle hayatını kaybetti.

Tiyatrodaki yaprak dökümü devam ediyor, İstanbul’da Tunvel Kurtiz Balıkesir’e yolcu edilirken, aynı saatlerde Özakman’ı da yitirdik.

Turgut Özakman’ın cenazesi Pazartesi günü öğle namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

TURGUT ÖZAKMAN:

1 Eylül 1930 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Turgut Özakman, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yaptıktan sonra, Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne devam etti. Daha sonra Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak girdi. TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 – 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi’nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi’nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi’nce ‘fahri doktor’ unvanı verilen Özakman, hayatı boyunca sayısız esere imza atmıştı.

Nisan 2002′de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya ‘Turgut Özakman Sahnesi’ adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman’a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler satış rekorları kırdı.

Evli olan Özakman’ın üç çocuğu ve dört torunu var.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku