UNESCO ITI Dünya Başkanı, Fujairah ITI Başkanı Mohammed Saif Al Afkham’ın UAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Fujairah Emiri Dr. Seikh Mohammed bin Hamad bin Mohammed Al Sharqi’nin himayelerinde 7.si düzenlenen Uluslararası Mono Drama Festivali’ne 14 ülkeden ödüllü yapımlar katıldı. Festival 2016 itibariyle Fujairah Uluslararası Sanat Festivali adıyla farklı kültür ve sanat disiplinlerine de yer veriyor. Konserler, sergiler ve gösterilerin gerçekleştiği dünyadan 800’ü aşkın basın mensubu, akademisyen ve kültür-sanat insanının katıldığı bu festival, Ortadoğu’da uluslararası bir sanat şöleni!

ruminationgörsel001

15. yılını kutlayan Tiyatro Boyalı Kuş’un Fujairah Yerel Yönetimi – Fujairah Medya Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği tek kişilik dans performansı “RUMINATION” Mevlana’nın 7 öğüdünü konu ediniyor.  Mehmet Nuri Arkan’ın rol aldığı performansın yönetmeni Emre Erdem, dramaturg ve ışık tasarım Jale Karabekir, dekor-kostüm tasarım Özüdoğru Cici, koreograf Ebru Cansız, teknik Seçkin Ok ve supervizör Edinburg Festivali Başkanı Pip Utton.

Dibba Tiyatrosu’nda dünya prömiyerini 21 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştiren “Rumination” büyük bir ilgiyle karşılandı. Oyun sonrasında UNESCO ITI Dünya Başkanı Mohammed Saif Afkham tarafından topluluğa  onur  plaketi sunuldu. Gösteri sonrası gerçekleşen basın toplantısının oturum başkanlığını Ürdün Kültür Bakanı şair, yazar Jersey Semavi üstlendi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin ortak yapımı olan “RUMINATION” Fujairah Kültür ve Medya Kurumu, Tiyatro Boyalı Kuş, Uluslararası Fujairah Sanat Festivali, Duru Dünya Sanat Atölyesi, grafik dizayn Havva Onur Arslan, deri tasarım-uygulama Emre Öztürk, TC. M.E.B Özel Yıldız Alpar Bale-Müzik-Tiyatro Kursları Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here