TÜSAK Geri Çekiliyor

editor
60 Görüntülenme
TÜSAK Geri Çekiliyor

Yaklaşık on ay önce taslağın o zamanki halini ilk kez kamuoyuna duyurduğumuzda, Bakanlık tarafından varlığı önce inkar edilen, sonra kabul edilerek sözde tartışmaya açılan TÜSAK (Türkiye Sanat Kurumu) tasarısı bu haliyle gündemden düşürülüyor.

Başbakanlık’a yakın kaynaklardan öğrendiğimize göre, bir süredir incelenen taslağın olumsuzlıkları görülerek, geri çekilme ve yerine başka bir taslağın hazırlanması kararı verilmiş.

Yeni düzenlemeyi içerecek çalışmanın ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında başlayacağı ifade edilmiştir.

Bu güne kadar Başbakan Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini ifade eden kaynaklar, meselenin hata yapılmayacak kadar hassas ve önemli bir konu olduğunun farkında olduklarını ifade etmişlerdir.

Bu deneyimden sonra, yapılacak çalışmanın sanat dünyası ile birlikte gerçekleştirilmesinin öneminin daha iyi anlaşıldığını düşünüyoruz.

Türkiye sanat ortamı için büyük bir yıkım olacak TÜSAK tasarısının bu haliyle rafa kaldırılması sevindirici ve doğru bir yaklaşımdır.

Bu gelişmenin; önce taslağın ortaya çıkması ve şimdi geri çekilmesi, özellikle kurumların yapılanma çalışmalarına hız vermeleri gerektiğini bir kere daha göstermiştir.

 Haber: Mustafa Demirkanlı

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku