TÜSAK Yasa Taslağı’nda “tuzak” Değişiklikler…

editor
23 Görüntülenme
TÜSAK Yasa Taslağı’nda “tuzak” Değişiklikler…

tusak_yanginiTÜSAK “Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Hakkında Yasa” taslağı, ilk olarak sitemizden duyuruldu, sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı tarafından yalanlandı, şimdi Bakanlık TÜSAK Yasa Tasarısını 22 Ocak’ta tiyatro STK’ları ile tartışmaya açacağını duyuruyor.

Tasarının en tehlikeli ve tuzak maddesi İstanbul-Ankara DT’lerin kapatılmaması. Bu tuzak madde çok iyi okunmalı.

Bakanlık İlgili Kurum Yöneticilerini Bilgilendirdi
Bakanlık geçen hafta 6 saat süren bir toplantı ile TÜSAK Yasa tasarısını Kurum yöneticilerine power-point sunumu ile anlattı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt’un,  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengin Gökmen’in de bulunduğu toplantıda taslak anlatıldı.

tiyatrodergisi.com.tr’de yayınlanan taslakta değişiklikler var
Bize ulaşan haberlere göre taslaktaki en önemli değişiklik Ankara ve İstanbul DT’leri kapatılmayacak…

Diğer illerdeki sanatçıların istemeleri halinde bu iki tiyatroya tayinleri yapılacak.

Özendirici emeklilik koşulları devam edecek.

İstanbul-Ankara Devlet Tiyatroları Neden Kapatılmıyor?
Türkiye geneline yayılmış  Devlet Tiyatroları’ndaki sanatçı kadrosunda bulunanların İstanbul ve Ankara’nın cazibesi ile tepkilerinde yumuşama oluşturmak hedefleniyor.

Kadroları boşaltılmış Anadolu D.T.’leri tamamen işlevsiz hale getiriliyor.

İstanbul-Ankara D.T.’lerinin Statüsü Ne olacak?
Bu konuda şu an itibariyle bilgimiz yok ancak Zaman Gazetesi’ndeki habere göre bu tiyatrolar da desteği TÜSAK’dan alacak, özerk bir yapısı da olmayacağı için, sadece kağıt üzerinde şişkin kadrolarla hedef olarak duracak. Bir süre sonra “bankamatik sanatçılar” kampanyası yenilenerek, işlevsizleştirilen kadrolar tasfiye edilecek.

On yıldır süren Kapatma Süreci Son Aşamaya Geliyor
Yaklaşık on yıldır başta Devlet Tiyatroları olmak üzere, sanat kurumlarını kapatma çalışmaları son aşamaya gelmiş gözüküyor. Zamanın Müsteşarı Mustafa İsen’le başlayan çalışmalar, çok daha ağır bir taslakla hayata geçmek üzere. TÜSAK Yasa Tasarısıyla Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi yasaları 1.5 satırlık bir maddeyle kaldırılıyor.

22 Ocak’taki toplantıya çok dikkat etmek gerekir
Tamamen tepkileri hafifletmeye yönelik gerçekleştirilecek toplantı, biçimsel bir bilgilendirme toplantısı olacak. Şu ana kadar hiçbir STK’ya taslak iletilmedi, dolayısıyla üzerinde çalışma yapılamadı. Bu durumu hiçbir STK kabul etmemeli.

TOBAV, DETİS, Sanat-Sen Derhal Taslağı İstemeli
Taslak STK’lara iletilmezse ki zaman çok daraldı, iletildiği koşulda bile üzerinde çalışılacak zaman kalmamıştır ama buna rağmen iletilmezse, sadece bilgilendirme toplantısı olacak ve STK’ların isimleri kullanılacak. Bu tehlikeye dikkat edilmeli.

Haber-yorum: Mustafa Demirkanlı

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku