Ufuk Şenel’den “Yakın Bedenler” Atölyesi Duende’de!

editor
996 Görüntülenme

’Kut, uzaktan seyredip kendine yakın bulduğundur’’.
O. Aruoba
 
Yakın bedenler, ‘yakınlık’ teması üzerinden oluşturulmuş beden odaklı bir araştırma atölyesidir. Beden ve hareket üzerine çalışmak isteyen her disiplinden katılımcıya açıktır. Yedi gün sürecek atölye süresince farklı konukların katılımları sayesinde yakınlık kavramına farklı yaklaşım ve bilgilerle bakılması amaçlanmaktadır. 
 
Bu araştırma süresince birbirimizle, dünyayla ve diğerleriyle ilişkilenirken mesafelerin bizlere neler hissettirdiğiyle ilgileneceğiz. Mesafe kavramı üzerinden yakınlığı hayatımızda ne şekilde ele aldığımıza, görünür ve görünmez sınırlarımıza odaklanacağız. Günlük yaşamımızda ya da sahne üzerinde yakınlık ve içtenlik duygularımızın nasıl görünür olabileceğine dair çalışacağız. Aynı zamanda yakınlığın tepkimeleri üzerine tekli ve eşli çalışmalar yapacağız. Merleau-Ponty, Gustav Jung, Juhani Pallasmaa ve Oruç Aruoba gibi düşünür, teorisyen ve yazarların yakınlık üzerine yayınlamış oldukları düşüncelerini stüdyo ortamına davet ederek bedenin başka disiplinler üzerinden kurduğu ilişkiyi bir yaratımın parçası haline getirmenin imkanlarını araştıracağız. 
 
Güncel ve yapılandırılmış doğaçlama pratiklerinden yola çıkarak oluşturulan bu yoğunlaştırılmış atölyede, katılımcıların kendileriyle, dünyayla ve diğerleriyle ilişkilenmelerinde, yeni bir bakış ve dinamik kazanmalarına dair bir farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Beş duyu organı üzerinden fiziksellik kazanacak bu atölye; süreç, temas, bellek gibi kavramların mevcudiyetleriyle duyusal ve fiziksel zenginliklerimizin keşfine çıkmayı arzulamaktadır.
 
Ufuk Şenel’in ilk olarak Viyana Uluslararası Impulstanz Dans Festivali için kabul aldığı danceWeb Europe bursunun sayesinde çalışma şansı yakaladığı Meg Stuart’ın ‘closer’ isimli araştırma projesinde temellerini attığı bu atölye akabinde, İstanbul’da 24. LGBTI Onur haftası etkinliklerinde ve ODTÜ Çağdaş dans günlerinde, Salt Galata bünyesinde çalışmalarına devam eden Artistic Research Istanbul kapsamında düzenlenen araştırma serilerinde katılımcılarıyla buluştu. Şenel aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı bünyesindeki yüksek lisans eğitimini de yakınlık kavramı üzerine yazmış olduğu teziyle tamamladı.
 
17 -24 Şubat tarihleri arasında 19.00 – 22.00 saatlerinde gerçekleşecek atölye; 7 gün, günde 3 saat, toplamda 21 saattir. 
 
Adres; Eğitim Mah. Ömerbey Çıkmazı Atak Plaza No: 1E/1 Hasanpaşa/ Kadıköy 
Duende Atölye 
 
Bilgi ve kayıt için; duendetiyatro@gmail.com
05303850889

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku