Uluslararası Diyarbakır Doğaçlama Tiyatro Festivali Başladı

editor
1180 Görüntülenme

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Doğaçlama Doğudan Yükseliyor” sloganıyla ilkini düzenlediği, çeşitli atölye, söyleşilerle birlikte 7 tiyatro oyununun sahneleneceği 1.Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali  başladı.

1.Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali tiyatro sanatçısı Metin Güler’in konseri ile start aldı. Diyarbakır Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve çok sayıda tiyatro severin katıldığı dinletide sanatçı Güler, seslendirdiği türkülerle müzik ziyafeti sundu. Açılış etkinliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Handan Ekici’nin okuduğu şiirler katılımcılardan alkış aldı.

Handan Ekici ( DBŞT Genel Sanat Yönetmeni), Dilek Çelebi ( Oyuncu, Doğaçlama Tiyatro’nun ülkemizdeki muhafızlarından) ve Şebnem Telci’den ( Öğretim Görevlisi, Oyuncu, Yönetmen, Doğaçlama Tiyatro araştırmacısı ) oluşan tertip komitesinin festival ile ilgili açıklamaları şöyle:

“Festivalin teması “Kadın ve Doğaç”,  sloganı ise “Doğaçlama Doğu’dan yükseliyor.” Festivalin çıkış noktası olarak aklımızda var olan kadın imgesinin oyunculuk tarihindeki yeri ve bu süreçte yaşadığı sorunlar üzerine farkındalık yaratmak için türlü yöntemler bulmuş bu yöntemlerden en kimliklisi ve şu an için en çağdaşı “doğaçlama tiyatro “ve içerisindeki eşitliğidir. Kadın, doğaçlama tiyatroda başkası olurken eleştirmeyi ve eleştirirken de öğretmenin- güldürmenin keyfi ile hem sanatı hem de kadını bambaşka bir misyona sürükler. Ve bunların çoğunu kadın üretimciler, kadın girişimciler, kadın oyucular oluşturmaktadır. Yani riske giren kadındır. 

Festivalin yürütücüleri olarak bundan sonra, değiştirici gücü herkesçe bilinen, sanatta, edebiyatta ve medyada yapılması gereken en önemli şey güçlü kadın karakterlerin öne çıkarılması ve vurgulanmasıdır. Doğaçlama tiyatro kadın ile ve kadınca değişim dönüşüm geçirecek ve meselenin anında, sorun-çözüm şeklindeki üretimi ile bu dönüşümü sağlayacaktır.  Böylece yalnızca doğaçlama tiyatro alanında değil, toplumun tüm alanlarında, kadınlar özgürce üretimde bulunabilecektir. Burada önemli olan erkeğe karşı değil, hep birlikte, erkek egemen sisteme karşı mücadele edilmesi gerektiğidir. 

Sonuç olarak; Linda Nochlin, “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok ?” adlı makalesinde sorduğu soru, verilecek cevabı şekillendirdiğini, rolleri belirlediğini belirtir. Buna göre eril toplum tarafından sorulan “neden hiç büyük kadın sanatçı yok?” sorusuna verilen ilk tepki, yemi olduğu gibi yutmak ve büyük kadın sanatçı yokluğunun nedenlerini açıklamaya çalışmaktır. Ancak bu cevaplar, sorunun içindeki örtük eril göndermeleri pekiştirir. Tıpkı insanın bulunduğu ortama göre performans sergilemeye zorlanması gibi, cinsiyet ve sanat ilişkisi de toplumun anlayışı ve beklentileriyle şekillenir. Bu beklentiler, insanın toplumsal kimliğini şekillendireceği kodlamaları oluşturur. Doğaçlama tiyatro kadın eli ile bu kodlamaları ortadan kaldırarak, komik olma- ana üretimin gerçekleşmesi fikri üzerinden bu savı yok eder.  Yani Kadın doğurgandır, üretkendir. Ve kadının kendisi büyük bir Sanatçıdır.”

Festival Programı:

Kültür ve Kongre Merkezi’nde 17 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek olan ve tiyatro severlerin ücretsiz şekilde yararlanacağı festivalin programı şöyle:

11 Şubat Pazartesi: Atölye performansı, Karma Doğaçlama

12 Şubat Salı: Cemjam Performans, G.G Doğaçlama

13 Şubat Çarşamba: Sahne Beşiktaş

14 Şubat Perşembe: Ege Üniversitesi Yaratıcı Drama ve Doğaçlama Tiyatro Topluluğu

15 Şubat Cuma: Akla Ziyan Oyunlar Topluluğu

16 Şubat Cumartesi: Tiyatro Kasabası Oyun Hamuru

17 Şubat Pazar: Doğaçlama Tiyatro Ligi

Sevinç Erbulak, Beste Bereket, Dr Tülay Yıldız Akgül, Dr Banu Çakmak Duman söyleşileriyle festivalde olacaklardır.

Ali Kırkar, Metin Güler, Dilek Çelebi Tunç, Arş. Gör. Şebnem Telci, Fatih Pestil, Emrah Deniz atölyeleri yapılacaktır.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku