Jüri Özel Ödülüİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi’nin her yıl düzenlediği Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali’nin 12.’si 2-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üniversite tiyatroları başta olmak üzere amatör tiyatroların da oyunlarını sergilediği Festival’de bu yıl 39 oyun programa alındı.

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Cevahir 1 ve Cevahir 2 sahneleri, Küçük Sahne ve İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’ne bağlı Fatih Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. Ağırlıklı İstanbul üniversiteleri olmak üzere İstanbul dışından da oyunların sergileneceği Festival’de birçok oyun de ilk kez seyirciyle buluşacak.

 

en iyi oyunFestival’e katılan gruplar ve sergileyecekleri oyunlar şöyle:
DT Cevahir 1 Sahnesi’nde; Koç Üniversitesi Koç Oyuncuları “Salon”, Kültür Üniversitesi Kültürlü Replikler “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi Tiyatro ve Müzikal Topluluğu “İstanbul Efendisi”, Yeditepe Üniversitesi TiyatRadyo “Dümdüz Doldu Tam Şuram”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Generallerin Beş Çayı” oyunlarını sergileyecek.

 

Cevahir 2 Sahnesi’nde, Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Uyarca”, Uludağ Üniversitesi Oyuncuları “Guguk Kuşu”, Hacettepe Üniversitesi Drama Kulübü “Küvet”, Çukurova Üniversitesi Kültür Müdürlüğü Drama Topluluğu “Keşanlı Ali Destanı”, İstanbul Üniversitesi Sahne Sanatları Kulübü “Gulyabani”, Akdeniz Üniversitesi Oyunevi Tiyatro Topluluğu “Kadın Oyunları”, Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü”, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Yeşil Papağan Limited”, Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Kamuoyu”, Ankara Üniversitesi Ankara Tıp Oyuncuları “Ayak Bacak Fabrikası” ve Bu da Geçer Yahu”, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Tersine Dünya”, İnönü Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Kanlı Nigar”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Zat-ı Devletleri İbiş Hazretleri”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Tavtati Kütüpati”, Dicle Üniversitesi (DÜNİT) “Cehenneme Git” ve “Kral Ölüyor”, Doğuş Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Tartuffe” ve Ordu Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Çöplük” oyunlarını sergileyecek.

 

Küçük Sahne’de Beykent Üniversitesi Beykent Oyuncuları “Harikalar Avlusu”, Bilgi Üniversitesi Bilgi Sahnesi “Dogg’un Hamlet’i Cahoot’un Macbeth’i”, Haliç Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü “İki Sıkılgan”, Yalova Üniversitesi Tiyatro Kulübü (YÜTİK) “Kabare” ve “Ölü”, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro ASD Oyuncuları “Oyun”, Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Kassandra”, Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübü “İmparatorluk Kuranlar” ve Tiyatro Mask “Profesyonel” isimli oyunları sergileyecek.

 

Fatih Kültür Merkezi’nde İstanbul Ticaret Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Oyun Nasıl Oynanmalı”, Sakarya Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Evlenme”, Karabük Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Karmakarışık”, Özyeğin Üniversitesi “Git Gel Dolap”, Fatih Üniversitesi “Elif” ve Süleyman Şah Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Mevlana Nar-ı Aşk” isimli oyunlarını sergileyecek.

 

Jüri başkanlığını Gösteri Sanatları Merkezi sanat yönetmeni Hüseyin Sorgun’un yaptığı Festival’de Güneş Yakın, Ayşen İnci, Ela Aydemir, Savaş Aykılıç ve Murat Derya Kılıç jüri olarak yer alıyor.

 

Festival çerçevesinde 16 farklı kategoride jüri değerlendirmesi neticesinde ödül verilecek. Festival ödül töreni 18 Mayıs akşamı gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here