UNESCO’nun en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC/AICT)’nin üyesi Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Başkanı Üstün Akmen, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa taslağıyla destekleme mekanizması ve üretim mekanizmalarının aynı leğende yoğrulmak istendiğinden söz ederek: “Kurumlardaki gözbebeğimiz sanatçılar ateş üzerinde oturuyor. Bu, bir ülke yöneticisinin sanatçısına yaptığı tarihte eşi menendi görülmemiş işkencedir” dedi.

Opera, bale ve tiyatronun kendilerine özgün ve özerk oluşumlarının korunması gerektiğini hatırlatan Üstün Akmen, siyasi erke bağımlı sanat olamayacağı görüşünü savundu. Ne operanın, ne balenin, ne de tiyatronun devlet politikasıyla değerlendirilemeyeceğini, bağımsız ve özerk yapılandırılmazlarsa bu sanat dallarının öleceklerini ifade eden Akmen: “Bu sanat dalları velev ki ölürlerse, cellâtları başbakan ve şürekâsı olacaktır ve bu cinayetin katil zanlısı aranmayacaktır” görüşünü dile getirdi.

TÜSAK yasa taslağının yasalaşması halinde sanatın toplumla buluşmasının engelleneceğini söyleyen Akmen: “Sanatın akademik eğitimini, profesyonel sanat işçiliğini yok etmek öyle her babayiğidin harcı değildir, ama korkum siyasi erkin cehaletindendir” diyerek, TÜSAK yasa tasarısının ivedilikle geri çekilerek sanatçıların rahatlatılmasını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here